Zbornik je objavljen u izdanju Pravnog fakulteta zagrebačkog Sveučilišta u okviru publikacije "Revije za socijalnu politiku" i na tragu je prethodnog zbornika "Globalizacija i socijalna država" iz 1998.
Recenzent knjige Vlado Puljiz kazao je da zbornik ukazuje na bitnu činjenicu da se svijet i Europa nalaze na prekretnici kada je u pitanju socijalna politika, istaknuvši da je usljed vala globalizacije i tranzicije krajem prošlog i početkom ovog vijeka socijalna država ozbiljno dovedena u pitanje.
Knjiga nudi različita razmišljanja i praktične prijedloge, ima dosta scenarija po kojima bi se socijalna država mogla održati, ali ne na način kakva je do sada bila, nego preobražena, rekao je Puljiz. Govoreći o mirovinskom sustavu koji se mora prilagoditi u uvjetima sve većeg broja umirovljenika, Puljiz je istaknuo da njegova uspješnost ovisi o proizvodnosti zaposlenih.
Zbornik je dio šireg projekta o socijalnoj politici i sadrži tekstove o odnosu globalizacije i socijalne politike, rekao je recenzent knjige Paul Stubbs dodavši da globalizaciju treba razumijevati kao skup procesa.
Istaknuo je kako knjiga konfrontira znanstvene sudove o globalizaciji, a koncept upućuje na potrebu da se uloga EU u socijalnoj politici osmisli i s drugih stanovišta osim s formalno pravnih okvira. Napomenuo je da se u knjizi nalazi i nekoliko zanimljivih tekstova o zemljama u tranziciji.
Urednik zbornika Siniša Zrinščak rekao je da knjiga nastala kao potreba pronalaženja odgovora na potrebe prilagodbe na izazove u postkomunističkim društvima s kojima nije suočena samo Hrvatska, a socijalna politika razmatra se kroz vizure globalizacije, europeizacije i tranzicije.
Knjiga je tiskana uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi te zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštite i branitelje.