Tekst su parafirali nepalski premijer Girija Prasad Koirala i maoistički vođa Prachanda, sedam mjeseci nakon velikog narodnog ustanka iz travnja 2006. koji je nepalskog kralja Gyanendru natjerao da se odrekne apsolutne vlasti.
Više stotina političara, diplomata i novinara pozdravilo je potpisivanje dokumenta u konferencijskom središtu u Katmanduu, prijestolnici himalajske kraljevine.
Maoisti i sedam nepalskih političkih stranaka najavili su 8. studenog da će potpisati mirovni ugovor bez presedana kojim se predviđa ulazak pobunjenika u privremenu vladu do 1. prosinca.
Novi će parlament imati 330 zastupnika, od čega 73 maoista.
Na vojnom planu gerilci (35.000 ljudi) i nepalska redovna vojska (90.000 vojnika) predat će dio oružja pod nadzorom UN-a.
I maoistički vođa Prachanda obećao je da će odustati od oružane borbe i nasilja te da će svoje pobunjeničke snage pretvoriti u političku organizaciju.
No ugovor ne uređuje sudbinu monarhije i kralja Gyanendre, što je točka prijepora između dviju strana čije se rješavanje odgađa za razdoblje nakon izbora utemeljiteljske skupštine u 2007.
Maoisti žele bezuvjetno ukidanje monarhije.
Ovo je prvi put u povijesti nepalske kraljevine da se monarh službeno dovodi u pitanje.