FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska će na Konferenciji o energiji u Bruxellesu predstaviti projekte

Autor: ;svuk;
BRUXELLES,20. studenoga (Hina) - Hrvatska će svoju nazočnost na Konferenciji o energiji u Bruxellesu iskoristiti za predstavljanje projekata koji su važni ne samo za nju nego i za Europsku uniju, izjavio je u ponedjeljak hrvatski ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić.
BRUXELLES,20. studenoga (Hina) - Hrvatska će svoju nazočnost na Konferenciji o energiji u Bruxellesu iskoristiti za predstavljanje projekata koji su važni ne samo za nju nego i za Europsku uniju, izjavio je u ponedjeljak hrvatski ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić.

Ministar Vukelić sudjeluje na dvodnevnoj Konferenciji o energiji, na kojoj su i resorni ministri i ministri vanjskih poslova iz većine europskih zemalja, Rusije, te pojedinih afričkih zemalja, predstavnici industrije, međunarodnih organizacija, akademske zajednice te civilnog društva.

Konferencija se prije svega bavi vanjskim aspektima energetske politike s posebnim naglaskom na pitanja sigurnosti opskrbe naftom te prirodnim plinom.

"Bit će to prigoda za prezentiramo projekte koji nisu važni samo za Hrvatsku, nego i za EU i naše okružje, poput LNG terminala, naftovoda koji povezuje Constanzu i Trst. To su projekti koji su strateški važni i za Hrvatsku i za širu regiju", izjavio je novinarima Vukelić.

Hrvatska sve više stavlja težište na obnovljive izvore energije i u sljedeće tri do četiri godine imat će više od 300 megawatta instalirane snage samo od vjetroelektrana i još 100 megawatta iz drugih izvora obnovljive energije, rekao je Vukelić.

"Mi idemo putem koji ide Europa, brinući se za naš okoliš ali i istodobno i za to da naši građani i gospodarstvo imaju dovoljno energije za razvoj", istaknuo je Vukelić.

Na konferenciji sudjeluju i visoki dužnosnici Europske unije, predsjednik Komisije Jose Manuel Barroso, predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana te povjerenica za vanjske odnose Benita Ferrero-Waldner.

Barroso i njegova Komisija zauzimaju se za stvaranje jedinstvenog europskog tržišta koje zasad postoji samo na papiru, zatim za energetsku učinkovitost, sigurniju opskrbu, znatno povećenje korištenja energije iz obnovljivih izvora, te za razvoj novih tehnologija na području energije.

Predsjednik Komisije je u svom govoru pozdravio širenje energetskog tržišta EU-a i na zemlje jugoistočne Europe kroz stvaranje europske Energetske zajednice. "Pozdravljam to što toliko mnogo zemalja od Turske do Norveške pokazuje interes za tu Zajednicu", rekao je Barroso.

EU je uvelike ovisna o uvozu energije, oko 50 posto posto svojih potreba zadovoljava uvozom, a od toga 25 posto iz Rusije. Prema sadašnjim projekcijama, ovisnost o uvozu energenata do 2020. porast će na 70 posto.

Europska unija će nastojati kroz novi sporazum o strateškom partnerstvu s Rusijom postići veću sigurnost u opskrbi energijom. Pregovori o novom sporazumu trebali bi započeti u petak, ako EU do tada osigura da Poljska povuče svoj veto. Varšava odbija dati suglasnost za mandat Europskoj komisiji za početak pregovora, za što je potreban glas svih 25 zemalja članica.

"Slažemo se da Rusiji treba predvidivost sa strane Europe, kao što i Europi treba predvidivost Rusije. Treba priznati i iskoristiti tu međuovisnost za naš uzajamni interes. Za to je potrebna transparentnost, vladavina zakona, reciprocitet te otvoreno tržište i poštena konkurencija", rekao je Barroso.

"Rusija je važan partner EU-a u području energije, ali nije i ne treba biti jedini partner. Stoga je EU počela raditi na sporazumima o energetskoj suradnji s nekoliko naših partnera", rekao je Barroso u svom govoru.

(Hina) xsv ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙