Britanska zaklada za zdravo srce (BHF) je, ističući da je u slučaju pojave nekog srčanog poremećaja svaka sekunda iznimno važna, u ponedjeljak objavila izvješće prema kojemu poznata britanska rezerviranost, odnosno hladnokrvnost - po načelu "pričekat ćemo i vidjeti", mnoge može stajati glave.
Istraživanje je BHF objavio u povodu pokretanja kampanje osvještenja Britanaca kada je riječ o srčanim tegobama, a provodi se pod sloganom "Sumnja ubija". Svrha joj je potaknuti stanovništvo da na prvi znak neuobičajene malaksalosti, mučnine u želucu, bolova u prsima, reagira i javi se liječniku.
Oko dvije trećine osoba koje su sudjelovale u istraživanju (64 posto) izjavilo je da bi u slučaju pojave boli u grudima, najprije telefonirali prijatelju, članu obitelji ili liječniku, a tek potom pozvali hitnu pomoć.
80 posto izjavilo ih je da bi smatralo kako situacija nije baš tako teška, a 42 posto čekalo bi da bol prođe sama. Prema podacima BHF-a osobe sa simptomima predinfarktnog stanja prosječno čekaju 90 minuta prije nego što pozovu hitnu pomoć.
"Ovi su podaci zabrinjavajući. Možda je ovdje riječ o poznatoj britanskoj hladnokrvnosti i prirodnoj podozrivosti prema svemu, no u ovome nas slučaju mogu stajati glave", rekao je direktor BHF-a dr. Peter Weissberg.