FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U Nairobiju završava svjetska konferencija o klimi

Autor: ;rtom;
ZAGREB/NAIROBI , 17. studenog 2006. (Hina) - Indonezija će ugostiti iduću svjetsku konferenciju o klimi u prosincu 2007., odlučeno je u petak na plenarnoj skupštini klimatskog skupa u Nairobiju čiji završetak zapinje oko revizije Protokola iz Kyota, javljaju agencije.
ZAGREB/NAIROBI , 17. studenog 2006. (Hina) - Indonezija će ugostiti iduću svjetsku konferenciju o klimi u prosincu 2007., odlučeno je u petak na plenarnoj skupštini klimatskog skupa u Nairobiju čiji završetak zapinje oko revizije Protokola iz Kyota, javljaju agencije.

Siromašne i bogate zemlje u bloku od 189 država podijeljene su u petak, završnog dana skupa, oko produljenja Protokola iz Kyota koji istječe 2012. godine.

Taj temeljeni dokument Ujedinjenih naroda u borbi protiv zatopljenja obvezuje potpisnice da smanje ispuštanje količine plinova s učinkom staklenika u atmosferu ali zasad su to dužne činiti samo industrijski razvijene zemlje.

One pak od 6. studenoga, kada je u kenijskome gradu počela 12. Konferencija o klimi, ponavljaju da neće "uspjeti same", bez pridruživanja zemalja u razvoju. To više što je u Nairobiju upozoravano na alarmantno stanje koje zahtijeva da se emisije stakleničkih plinova "smanje za 50 posto".

Zemlje u razvoju odbijaju pak takve "ciljeve" i prebacuju odgovornost za onečišćenje na bogate.

Agencija Reuters prenosi da bi se pregovori mogli otegnuti duboko u noć na subotu radi postizanja dogovora o reviziji Protokola iz Kyota.

Čelnik UN-a za pitanje klime Yvo Boer ustvrdio je da će zemlje u razvoju napustiti Nairobi vrlo zadovoljne jer su izborile "vrlo važan paket" mjera pomoći u borbi protiv klimatskih promjena, prenosi agencija France presse.

Mjere se odnose na promicanje čiste energije (solarna i energija vjetroelektrana) i siromašne bi države time do 2012. trebale dobiti pomoć od 100 milijardi dolara.

Također su ustanovljena načela za Zakladu iz koje bi se siromašnim i najosjetljivijim zemljama na klimatske promjene pomagalo da se prilagode.

Iako De Boer tvrdi da je to uspjeh, Reuters napominje da je u toj zakladi zasad samo 3 milijuna dolara.

Revizija Protokola iz Kyota trebala bi omogućiti da se sporazumu pridruže nove potpisnice nakon 2012., poglavito veliki emiteri kao što su Sjedinjene Države, zatim Kina i Indija.

Međutim, aktualna američka administracija ni ne pomišlja pristupiti Kyotu.

Potpisnice Kyota emitiraju samo 30 posto stakleničkih plinova i žele da se donese globalniji sporazum.

Rusija pak predlaže novi mehanizam kojim bi u Kyoto nakon 2012. ulazili volonteri. Druge sudionice takav ruski prijedlog odbacuju i tvrde da time Moskva želi pomoći bivšim komunističkim zemljama, da dobiju velike kredite za borbu protiv zatopljenja u ime pristupanja Kyotu.

(Hina) xrt ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙