Izražavajući svijest o prisutnosti niza loših i negativnih stvari i događaja, kako u našim životima, tako i životima mališana, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić je naglasila kako samo pozitivan duh i sadržaji mogu biti poticajni za djecu.
Neće svaka situacija u kojoj je dijete u TV-emisiji, na slici ili u novinama ugroziti dijete, ali prije objavljivanja svakog takvog priloga trebalo bi promisliti o mogućoj štetnosti po njega, upozorili su sudionici današnjeg skupa - medijski stručnjaci, psiholozi, pedagozi, ali i zagrebački srednjoškolci okupljeni u debatnom klubu.
Predstavnici Ureda pravobraniteljice naglasili su kako je slobodu izražavanja nužno uskladiti s drugim temeljnim ljudskim pravima, kao što je pravo na privatnost. Prava djece i etička pitanja, po njihovom bi mišljenju, trebala biti ugrađena u studij novinarstva.
Posebno treba voditi računa kada se izvještava o mladim počiniteljima prekršaja ili kaznenog djela, ili bolesnoj djeci i djeci koja žive u siromaštvu, upozoreno je na skupu.
Zamjenica pravobraniteljice za djecu psihologinja Maja Gabelica Šupljika izvijestila je o podacima analize medijskih sadržaja vodećih TV-postaja u Hrvatskoj, koji su nedavno objavljeni na konferenciji psihologa u Vodicama.
Po tom istraživanju, 51,4 posto emisija sadrži bar jednu agresivnu scenu, a takve su scene najčešće u igranim filmovima, sapunicama, animiranim filmovima te informativnom programu. Zanimljivo je, kaže Maja Gabelica Šupljika, da se najviše agresivnih scena može vidjeti u prijepodnevnim terminima.