FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zagreb: izložba "Hrvatsko moderno slikarstvo 1880.-1945. u privatnim zbirkama" 19. studenoga

Autor: ;atod;
ZAGREB, 16. studenoga 2006. (Hina) - Izložba "Hrvatsko moderno slikarstvo 1880.-1945. u privatnim zbirkama" otvara se u nedjelju, 19. studenoga, u Klovićevim dvorima.
ZAGREB, 16. studenoga 2006. (Hina) - Izložba "Hrvatsko moderno slikarstvo 1880.-1945. u privatnim zbirkama" otvara se u nedjelju, 19. studenoga, u Klovićevim dvorima.

Vrijedni izložbeni projekt nastao je na poticaj zagrebačke Galerije Deči i Klovićevih dvora, istaknula je ravnateljica te galerije Vesna Kusin na današnjoj konferenciji za novinare.

Vlasnik Galerije Žarko Deči je najavio da će biti izloženo 77 vrhunskih djela 43 autora iz 66 privatnih kolekcija, a neka se izlažu prvi put. Naglasio je kako je povod izložbi još slabo istražena tema privatnog kolekcionarstva u Hrvatskoj pa je taj zahtjevan posao započeo u suradnji s Igorom Zidićem, ravnateljem Moderne galerije i autorom izložbe i monografije o hrvatskom slikarstvu u privatnim zbirkama.

Deči je naglasio kako je riječ o najplodnijem razdoblju hrvatskog slikarstva s prijelaza 19. i prve polovice 20. stoljeća koje je iznjedrilo najveća imena hrvatske umjetnosti. Među njima su Mašić, Bukovac, Becić, Kraljević, Babić, Vidović, Medović, Tišov, Plančić, Motika, Junek, Herman i drugi.

Autor izložbe Igor Zidić drži kako se iz povijesti kolekcionarstva u nas može iščitati povijest hrvatske moderne umjetnosti. Dodao je da se u javnim zbirkama, muzejima i galerijama ne nalaze tako vrijedna djela kao u privatnim zbirkama. Izrazio je, međutim, žaljenje zbog hrvatskih kolekcionara čije su zbirke nestajale konfiskacijom i nacionalizacijom od 1940. do 1945., primjerice zbirke i knjižnice ugledna Splićanina dr. Ive Tartaglie. On je zbirku i knjižnicu oporučno ostavio gradu Splitu, a iz zbirke umjetnina su neka djela prenesena u ondašnju Titovu vilu te u zgradu ruskog konzulata na Bačvicama, podsjetio je.

Ti hrvatski paradoksi, upozorio je Zidić, pokazuju razmjere velike tragedije pojedinih djela te sudbine njihovih vlasnika koji su umjetnička djela stjecali vrijednim i poštenim radom, a ne pljačkom. Po njegovim riječima pravi kolekcionar je onaj koji je legitiman vlasnik djela, a duhovno vlasništvo pripada svima.

(Hina) xta ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙