"U Europi se slični slučajevi rješavaju u komunikaciji lokalne zajednice i manjine, a ne nasiljem i progonom", rekao je Hammerberg u četvrtak na konferenciji za novinare, zaključujući trodnevni posjet Sloveniji na poziv pučkog pravobranitelja Matjaža Hanžeka. Osim sa Hanžekom, on se proteklih dana sastao i s predstavnicima nevladinih organizacija, te s više ministara u slovenskoj vladi, ali ne i s premijerom Janezom Janašom, a posjetio je i romsku obitelj Strojan u izbjegličkom centru u Postojni.
"Bez obzira na okolnosti tog događaja, neprihvatljivo je da jedna skupina ljudi mora napustiti svoj dom jer im je ugrožena sigurnost i jer je tako zahtijevalo većinsko stanovništvo", rekao je Hammarberg, najavivši da će Vijeće Europe na slovensku vladu adresirati pismo u kojemu će je upozoriti na potrebu osude netolerantnog govora koji se u spomenutom slučaju koristio, te na potrebu jamstava sigurnosti za sve građane.
Hammerberg je rekao da je upoznat s naporima slovenske vlade da osigura stalno rješenje smještaja za veliku romsku obitelj u kojoj je i 14 djece, no da se oni imaju pravo i vratiti u svoje domove, ako to žele, te da im je potrebno jamčiti sigurnost.
Slovenska vlada obećala je iseljenoj obitelji da će joj postaviti kontejnersko naselje u istoj općini u blizini prijašnjeg, ali je nakon novih prosvjeda lokalnog stanovništva proteklih dana najavila da to neće učiniti bez pristanka lokalnog stanovništva. Stanovnici sela Ambrus i Malo Huda kod Ivančne Gorice, u blizini čijih naselja se je trebalo postaviti novo naselje za Rome, ovih su dana po navodima slovenskih medija držali straže i blokirali lokalne ceste kako bi to onemogućili.
Nevladine organizacije u utorak navečer su pred zgradom vlade i parlamenta organizirale prosvjede protiv postupaka vlade prema romskoj obitelji Strojan i rasističkih ispada koje su cijeli slučaj pratili, a upozorile su i na negativni imidž koji je proteklih tjedana zbog toga dobila Slovenija, jer su o konfliktu s Romima i njihovu preseljenju izvještavali i svjetski mediji.