Vrijednost londonskog Ftse indeksa pritom je porasla za gotovo 0,4 posto, na 6.208 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na dobitku od 0,5 posto, dosegnuvši 6.419 bodova.
Među najvećim dobitnicima bio je tehnološki sektor, predvođen Infineonom čije su dionice skočile tri posto nakon što je kompanija za proizvodnju memorijskih čipova Qimonda, u kojoj drži 86 posto udjela, svojim rezultatima poslovanja nadmašila očekivanja tržišta.
Nokia je ostvarila rast cijena dionica od jedan posto, dok su dionice STMicroelectronicsa i ASML-a dobile na vrijednosti po 1,3 posto.
Uzletu cijena dionica na europskim tržištima i dalje pomažu snažne zarade kompanija a analitičari ukazuju i na snažne izglede.
"Dosad smo analizirali 198 kompanija koliko ih je objavilo rezultate poslovanja. Njih 58 posto izvijestilo je o zaradama boljim od očekivanja, pet posto u skladu s očekivanjima, a poslovni rezultat ostatka bio je ispod očekivanoga", pišu stratezi UBS-a u svojoj zabilješci.
Nasuprot njima, na strani gubitnika bile su dionice operatera tržišta dionica, pri čemu su dionice Euronexta potonule šest posto nakon što je Deutsche Boerse odustao od spajanja s tim paneuropskim operaterom četiriju europskih burzi. Dionice tog operatera njemačkog tržišta dionica oslabile su 4,5 posto dok su dionice Londonske burze potonule osam posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 0,3 posto, na 16.243 bodova.