"Borba protiv desnog ekstremizma zadaća je svakog od nas", rekao je prilikom svečanog otvaranja Koehler. On je kritizirao način i opseg trenutačne borbe protiv rasizma i širenja vjerske i nacionalne netrpeljivosti u Njemačkoj.
"Projekti i inicijative protiv desnog ekstremizma moraju biti dugotrajno i bez prekida podržavani, a ne samo sporadično i iz aktualnog povoda", smatra Koehler. Njemački predsjednik je pozdravio otvaranje sinagoge i židovskog kulturnog centra kao simbol vraćanja židovskog života u Njemačku.
"Nova muenchenska sinagoga je važan signal židovskoj zajednici i velikoj većini poštenih njemačkih građana koji stoje uz svoje židovske sugrađane, ali je ona istodobno i jasna poruka onima koji još uvijek negiraju zločine Trećeg Reicha", izjavio je Koehler.
Bavarski premijer i predsjednik Kršćansko- socijalne unije (CSU) Edmund Stoiber pozdravio je otvaranje židovskog centra koje za njega nosi simboliku "povratka i novog početka" za židovsku zajednicu u Muenchenu.
Predsjednica Vijeća Židova Njemačke, Charlotte Knobloch, koja je sama preživjela holokaust, prisjetila se 4500 ubijenih muenchenskih Židova.
"Neka ova građevina bude podsjetnik na žrtve, ali istodobno i simbol budućnosti", izjavila je Knobloch.
Otvorenje sinagoge i židovskog centra proteklo je uz jake sigurnosne mjere. Prije tri godine, policija je u posljednji trenutak spriječila bombaški napad desnih ekstremista na sudionike svečanosti polaganja kamena temeljca, kojoj je nazočio tadašnji predsjednik Njemačke Johannes Rau.
Njemačka 9. studenoga obilježava nekoliko povijesnih događaja. Osim Kristalne noći 1938., 1918. je proglašena Republika a 1989. je otvoren Berlinski zid. Mnogi su političari, među njima i bivši ministar vanjskih poslova Joschka Fischer, predlagali 9. studenoga za njemački nacionalni praznik.