Potpredsjednik HSLS-a Hrvoje Vojković rekao je da se predlaže osnovni popust od 35 posto, te dodatni popust za jednokratnu uplatu dionica od 25 posto, čime se želi stimulirati jednokratno plaćanje.
Također je predviđeno da se dionice otplaćuju 20 godina, a radnici mogu steći do 49 posto temeljnog kapitala društva čime se, po njegovoj ocjeni, ne bi ugrozio mogući ulazak strateškog partnera.
Uspoređujući Vladin zakonski prijedlog s prijedlogom HSLS-a, potpredsjednik Vlade Damir Polančec rekao je da HSLS predviđa izravno sklapanje ugovora između Hrvatskog fonda za privatizaciju i pojedinaca, dok Vlada smatra da bi to trebalo biti uređeno kroz organiziranu tvrtku.
Vlada smatra da bi radnici trebali sudjelovati u vlasništvu samo do 25 posto tvrtke, s rokom otplate dionica do pet godina. Ukupni popust u HSLS-ovu prijedlogu je 60 posto, a Vlada predlaže ukupni diskont do 40 posto.
Polančec je ujedno izvijestio kako je napravljena simulacija radničkog dioničarstva za tri tvrtke koja će idući tjedan biti predstavljena sindikatima.
Za Udrugu radničkih sindikata i njezinog čelnika Borisa Kunsta puno je prihvatljiviji HSLS-ov prijedlog, no zamjera što nitko nije uzeo u obzir i duljinu radnog staža.
Dopredsjedniku Hrvatske udruge sindikata Zdenku Mučnjaku također je prihvatljiviji prijedlog HSLS-a, ali je mišljenja da bi se pravo radničko dioničarstvo moglo riješiti posebnim zakonom, a ne u sklopu Zakona o privatizaciji.
Ističući kako se organizirano radničko dioničarstvo odnosi samo na tvrtke iz državnog portfelja, Mučnjak je ustvrdio kako će se država na taj način riješiti balasta neuspješnih poduzeća. Po njegovu bi mišljenju trebalo izraditi modalitete privatizacije i uspješnih privatnih poduzeća, primjerice Lure ili Agrokora.