To je najavljeno na danas održanoj skupštini podružnice te udruge, na kojoj je bilo nazočno 50-tak članova podružnice.
Radnici Remonta i ranije su tražili da im se prizna status branitelja dragovoljaca Domovinskog rata, ali u tome nisu uspjeli, jer tom poduzeću formalno nije priznat status ratne postrojbe, iako je stvarno bilo u sastavu Hrvatske vojske, a njegovi su radnici dragovoljno sudjelovali u obrani Hrvatske, rečeno je na skupštini.
"Budući da je bivša vojna bolnica u Splitu dobila status postrojbe, a njezini djelatnici su ostvarili status branitelja dragovoljaca, nema razloga da isto ne ostvare djelatnici bivšeg Remonta.", rekao je predsjednik krovne organizacije Udruge branitelja dragovoljaca HRM-a Duško Mrduljaš.
Izvijestio je i da oko 70 radnika tog poduzeća traži status branitelja dragovoljaca.
U šibenskom Remontu je još 4. svibnja 1991. godine podignuta hrvatska zastava, što je bio prvi slučaj da je u nekoj vojnoj ustanovi podignuta hrvatska trobojnica, a radnici tog poduzeća svjesno su usporavali posao na remontu vojnih brodova JNA, jer se slutilo da će doći do rata, podsjetio je predsjednik šibenska podružnica Udruge branitelja dragovoljaca HRM-a Vinko Papak.
Bivši direktor Remonta, Željko Gerbec, kazao je da je zahvaljujući radnicima šibenskog Remonta u tom poduzeću i u vojarni Kulina od JNA oduzeto 36 brodova, a do travnja 1992. godine do osnivanja poduzeća Remontno brodogradilište Šibenik, poduzeće je djelovalo kao samostalna, ali neregistrirana vojna postrojba, pod izravnim vojnim zapovjedništvom.
"Ja sam gotovo branio ljudima da se jave u Hrvatsku vojsku (HV), jer sam smatrao kako je važnije da ostanu u Remontu, budući da smo sudjelovali u obrani Hrvatske, obavljajući važne poslove za vojsku i policiju", rekao je Gerbec.
Naglasio je da su mnogi radnici Remonta zbog toga ostali zakinuti u svojim pravima.