Znanstvenici s jeruzalemskog Hebrew University u ponedjeljak su izvijestili o rezultatima istraživanja što su ih proveli na miševima dajući im lijekove koji su kod njih potaknuli stanje slično depresiji kod ljudi, zbog čega su glodavci gubili koštanu masu, uglavnom na kukovima i na kralješnici. Nakon što su laboratorijski miševi dobili terapiju antidepresivima, zamijećeno je znatno poboljšanje gustoće njihovih kostiju te razina aktivnosti i socijalne interakcije.
U objašnjenju profesora Raza Yirmiya s Hebrew Universitiyja, koji je vodio ekipu izraelskih stručnjaka, stoji kako depresija aktivira "simpatički živčani sustav" koji reagira na potencijalni stres, uzrokujući otpuštanje kemijskog sastojka poznatog kao noradrenalin koji šteti izgradnji koštanih stanica, pokazala je studija.
Antidepresivi blokiraju noradreanlin i poništavaju njegov negativni učinak. Rezultati istraživanja bit će objavljeni u ovotjednom broju američkog stručnog časopisa Proceedings of the National Academy of Sciences.
Istraživanja što su ih istodobno tijekom mjeseca listopada provodili znanstvenici s bostonskog Forsyth instituta pokazala su da kemijski sastojak fluoksetin, sadržan u najčešće propisivanom antidepresivu Prozacu također povećava gustoću koštane mase kod miševa.