FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nastavljena konferencija o osnutku Hrvatskoga vijeća za medije

Autor: ;dsil;
OPATIJA,28. listopada 2006.(Hina) - Na konferenciji u Opatiji, na kojoj bi se trebala donijeti deklaracija o osnutku hrvatskoga vijeća za medije, danas je Geza Stantić u ime inicijatora obrazložio predložena polazišta za osnutak tog vijeća, a zatim je nastavljena rasprava.
OPATIJA,28. listopada 2006.(Hina) - Na konferenciji u Opatiji, na kojoj bi se trebala donijeti deklaracija o osnutku hrvatskoga vijeća za medije, danas je Geza Stantić u ime inicijatora obrazložio predložena polazišta za osnutak tog vijeća, a zatim je nastavljena rasprava.

Na konferenciji, koja je počela jučer u Međunarodnome centru za obrazovanje novinara (ICEJ), sudjeluje 40-ak predstavnika novinara, urednika, novinarskih udruga, nakladnika, Sindikata novinara i medijskih stručnjaka.

Predstavljajući u ime Inicijativnog odbora prijedlog radnog materijala, Geza Stantić je rekao da bi se to vijeće trebalo sastojati od predstavnika novinara, nakladnika i korisnika, to jest javnosti.

Istaknuo je da su među inicijatorima osnutka, među ostalima, predstavnici nakladnika učlanjeni u Hrvatsku udrugu novinskih izdavača, koja okuplja izdavače koji tiskaju oko 70 posto ukupne naklade novina u zemlji, HRT-a i Hine, a od novinarskih udruga HND.

No, nema bitnih izdavača poput Nacionala, Feral Tribunea i Radija 101, te nijedne druge novinarske udruge kao što je, primjerice, Article X, rekao je Stantić, dodajući da su svi oni pozvani da im se pridruže.

Svrha osnutka tog vijeća jest regulacija odnosa prema javnosti, a jedna od njegovih bitnih uloga bila bi ostvarivanje partnerstva nakladnika, novinara i korisnika, pri čemu bi se povećala snaga korisnika medija, to jest javnosti kako ne bi služili samo kao 'roba za prodaju oglašivačima', rekao je Stantić.

Središnje tijelo tog vijeća, uz upravni odbor, bilo bi etičko povjerenstvo koje bi posredovalo u pritužbama oštećenika u sporovima s medijima te kažnjavalo prekršitelje novinarskih kodeksa, ali isključivo opomenama ili ukorima moralne prirode. Osim toga, interpretiralo bi strukovne kodekse i poticalo rasprave o kodeksima i pitanjima medija nužnim za njihov kvalitetni razvoj.

Otvorena je mogućnost, o kojoj će se raspravljati na konferenciji, uspostave ombudsmana na nacionalnoj razini koji bi zastupao javnost ili korisnike medija kod nakladnika i u odnosu prema novinarima i urednicima. On bi zaprimao svaku pritužbu te nastojao posredovati u rješenju spora kod nakladnika, ili bi zastupao korisnike u slučajevima prijavljenim tom vijeću ako nije moguća izravna nagodba o obeštećenju korisnika.

Za rad tog vijeća, po procjenama inicijatora njegova osnutka, trebalo bi oko 100.000 eura na godinu. Incijatori očekuju da će u njegovu financiranju država sudjelovati s 30-ak posto, a da će ostatak dobiti od nakladnika i novinarskih udruga.

Konferencija je nastavljena raspravom o osnutku tog vijeća, a sudionici bi sutra trebali donijeti deklaraciju.

(hina) xdsil ymć.

An unhandled error has occurred. Reload 🗙