"Iako Vlada uvažava Ustavom danu nadležnost predsjedniku RS za pomilovanja osuđenika, nije u redu da se zanemare mišljenja koja su dali resorna ministarstva, sudovi, zatvori u kojima izdržavaju kazne i Komisija za pomilovanja", izjavio je nakon sjednice Vlade RS njezin potpredsjednik Anton Kasipović, koji drži da ovakve odluke mogu znatno otežati rad sigurnosnih organa.
Predsjednik Helsinškog odbora za ljudska prava RS Branko Todorović smatra da Zakon o pomilovanju treba ukinuti upozorivši da se iza ovakvih pomilovanja najčešće krije korupcija ili pripadnost određenim kriminalnim grupama koje su bliske političkim centrima moći. "Političari svakako ne zaboravljaju kriminalce koji su za njih odradili mnoge prljave poslove te zloupotrebljavaju svoja ovlaštenja tako što ih onda pomiluju", izjavio je Todorović .
Upitan zbog čega je donio odluku o pomilovanju unatoč protivljenju sudova i ministarstva pravosuđa, predsjednik RS Dragan Čavić izjavio je u banjalučkom dnevnom listu kako amnestije donosi predsjednik RS, ali ne i ministarstvo pravosuđa, te da je to njegovo ustavno pravo.
Čavić je ovih dana, uoči isteka mandata predsjednika RS, donio odluku o pomilovanju 32 osuđenika. U više slučajeva sudovi su dali pozitivno, a ministarstvo pravde negativno mišljenje o pomilovanju, ili obratno, ali su pomilovanja ipak izvršena.