FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sindikat Tehnos protiv privatizacije HEP-a

Autor: ;scvi;
ZAGREB, 24. listopada 2006. (Hina) - Strukovni sindikat Tehnos usprotivio se danas najavljenoj privatizaciji Hrvatske elektroprivrede (HEP), upozorivši da bi to bilo protiv hrvatskih nacionalnih interesa.
ZAGREB, 24. listopada 2006. (Hina) - Strukovni sindikat Tehnos usprotivio se danas najavljenoj privatizaciji Hrvatske elektroprivrede (HEP), upozorivši da bi to bilo protiv hrvatskih nacionalnih interesa.

Sve dosadašnje Uprave HEP-a izjasnile su se protiv cjepkanja i privatizacije sustava, što pozdravljamo, ali bojimo se da bi Vlada pod pritiskom velikog vanjskog duga mogla prodati i najvrednije dijelove HEP-a, rekao je novinarima predsjednik sindikata Matko Utrobičić.

Privatizacija hidroelektrana ili nekih ključnih termoelektrana bila bi protiv hrvatskih nacionalnih interesima, odnosno ravna nacionalnoj izdaji, tvrdi sindikat.

Primjerice, hidroelektrana Zakučac kraj Omiša godišnje proizvede struje u vrijednosti 60 do 70 milijuna eura, pa je jasno koliko bi njezina privatizacija oštetila državu.

Ako Vlada ipak donese takvu odluku, Tehnos će se tome suprotstaviti svim dopuštenim sredstvima, uključujući štrajk, o čemu će se prethodno članstvo izjasniti na referendumu.

Ako se privatiziraju sve netemeljne djelatnosti, od sadašnjih 14.300 zaposlenih viškom će biti proglašeno 5.000 do 6.000 radnika, a prodaju li se i elektrane bilo bi još 300 do 400 ljudi viška.

Hrvatska radi ulaska u EU mora restrukturirati energetski sektor, ali je to ne obvezuje na privatizaciju HEP-a, ističe Utrobičić.

Drastična privatizacija HEP-a bila bi pogubna, na što upozorava iskustvo Mađarske i Makedonije, koje su prodale sve osim prijenosne mreže.

U mađarskoj elektroprivredi je nakon toga 40 posto zaposlenih proglašeno viškom, a struja je poskupila pet do šest puta. Mađarska Vlada sada želi otkupiti dijelove sustava natrag, ali ih novi vlasnici ne žele prodati.

Tražimo da se Vlada očituje o svojim namjerama u vezi HEP-a, pogotovo jer je njezin potpredsjednik Damir Polančec najavio doradu Zakona o privatizaciji HEP-a iz 2002. godine, kaže Utrobičić.

Sindikat u međuvremenu traži pregovore o novom Kolektivnom ugovoru (KU), jer postojeći ne rješava pitanja sigurnosti radnih mjesta i visine plaća.

Predlažemo Upravi potpisivanje Sporazuma o garantiranju radnih mjesta za radnike u poduzećima koja bi eventualno bila izdvojena u privatizaciji, kazao je Utrobičić.

Osim toga, radi poboljšanja motivacije zaposlenih treba razraditi kriterije plaćanja dodataka za otežane uvjete rada, rečeno je na konferenciji.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙