"Hrvatska jako dobro napreduje prema članstvu u EU, screening je završen, pregovaračka poglavlja se otvaraju i mislim da je Hrvatska u mnogočemu već sada spremna za članstvo u Uniji", rekao je Lipponen čija zemlja do kraja ove godine predsjedava Europskom unijom. "Mislim da je realno očekivati da će Hrvatska biti spremna 2009. godine, ali pod uvjetom da nastavi provedbu započetih reformi", naglasio je Lipponen.
"Mi se radujemo budućem hrvatskom članstvu u Uniji jer smo zemlje sličnog broja stanovnika i imat ćemo brojne zajedničke interese bez obzira na geografsku udaljenost", rekao je predsjednik finskog parlamenta.
Lipponen, koji je do 2003. godine bio finski premijer, izrazio je uvjerenje da će EU do 2008. godine riješiti problem europskog ustava, koji nije prošao ratifikaciju u Nizozemskoj i Francuskoj, i tako omogućiti svoje daljnje širenje. Najavio je da će finski parlament ratificirati europski ustav za šest tjedana. "To ćemo učiniti u znak potpore tom dokumentu, njegovom sadržaju, a posebno u znak potpore daljnjem širenju Unije, u što snažno vjerujemo", rekao je Lipponen.
Predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks izrazio je zadovoljstvo potporom koju je u Helsinkiju dobio za nastavak hrvatskog puta prema Europskoj uniji, posebice jer se radi o mišljenju svih finskih parlamentarnih stranaka čiji su predstavnici nazočili njegovom sastanku s Lipponenom.
Dvojica predsjednika parlamenata razgovarala su i o ponudi finske tvrtke Patria koja se s austrijskim Steyerom natječe za nabavu 126 oklopnih transportera za Hrvatsku vojsku. "Finska je zainteresirana da njezin oklopni transporter uđe u hrvatski sustav obrane i da tim putem u Hrvatsku transferira i tehnologiju. No, to je pitanje u domeni naših vlada i ja sam samo izrazio uvjerenje da će u poštenom natječaju biti izabran najbolji ponuđač", rekao je Seks.
"Finski proizvod je naravno najbolji", kroz polusmjeh je dodao Lipponen. "Važan segment ovdje je i transfer tehnologije i industrijske suradnje koji bi nam omogućio rast naše bilateralne i gospodarske suradnje", rekao je Lipponen.
Šeks i Lipponen razgovarali su također o razvoju bilateralnih odnosa i stanju na jugoistoku Europe. Šeks je najavio intenziviranje suradnje na razini parlamentarnih odbora, a Lipponen Hrvatsku nazvao "predvodnikom" jačanja suradnje u regiji.
Šeksa će tijekom popodneva primiti finski premijer Matti Vanhanen, a razgovarat će i s članovima Velikog odbora finskog parlamenta, tijela koje je mjerodavno za pitanja u svezi s Europskom unijom.
Finski parlament (Eduskunta), osnovan 1906. godine, najstariji je moderni parlament u Europi. Godine 1907. Finci su kao prvi na svijetu uveli opće pravo glasa. Na tadašnjim je izborima u saziv parlamenta izabrano i 19 žena, prvih parlamentarnih zastupnica na svijetu.