FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 4,30 sati

Autor: ;jnah;
ZAGREB, 24. listopada 2006.(Hina) -
ZAGREB, 24. listopada 2006.(Hina) -

OSIJEK - Istražni sudac osječkoga Županijskoga suda Mario Kovač donio je odluku po kojoj taj sud proglašava mjesno nenadležnim za provođenje istrage protiv saborskoga zastupnika Branimira Glavaša, osumnjičenog za kaznenog djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, jer se za isto kazneno djelo protiv Glavaša već vodi kazneni postupak pred zagrebačkim Županijskim sudom. Zbog toga nije odlučivao o podnesenom istražnom zahtjevu i prijedlogu za pritvor, a Branimir Glavaš je oko pola sata nakon ponoći otišao iz zgrade Suda. Istražni sudac je odbio i prijedlog Županijskog državnog odvjetništva o zadržavanju osumnjičenika dok se ne donese odluka o pitanju mjesne nadležnosti, rekao je novinarima pred Županijskim sudom zamjenik predsjednika Suda Miroslav Rožac. O mjesnoj nadležnosti odlučit će Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku. Rožac je kazao kako je Državno odvjetništvo najavilo žalbe na ovakve odluke, o kojima će odlučivati Izvanraspravno vijeće Županijskog suda. Okupljenim novinarima, koji su pred Sudom dežurali od 18 sati, Branimir Glavaš je na pitanje kako se osjeća rekao: "Kao ptica", i pozvao ih na piće.

ZAGREB - Predsjednik Republike Stjepan Mesić najavio je sinoć da će, ako se uvjeri da se blokira istraga o tajnim računima, on izići u javnost i pomoći otkrivanju istine. "Ima onih koji bi htjeli blokirati istragu o tim tajnim računima", rekao je predsjednik Mesić i istaknuo da će, "ako se uvjeri da je to stvarno tako izići u javnost sa svim elementima kako bi se saznala istina o tome". Predsjednik Mesić se u ponedjeljak navečer s na predstavljanju knjige Ive Komšića "Preživljena zemlja" osvrnuo se i na više drugih tema, među kojima na navodne tajne račune u inozemstvu za kupnju oružja za Hrvatsku u Domovinskom ratu.

ZAGREB - Knjiga sarajevskoga sveučilišnog profesora i člana ratnoga Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Ive Komšića "Preživljena zemlja - tko je, kada i gdje dijelio BiH" predstavljena je sinoć u Novinarskome domu u Zagrebu u nazočnosti autora, a među uzvanicima bio je i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. Komšić je rekao da će knjiga dokumentima koje donosi pridonijeti razobličavanju ratne politike u BiH i Hrvatskoj. Istaknuo je kako sa zadovoljstvom može reći da Hrvatska nije bila jednodušna oko podjele BiH. Predsjedniku Mesiću autor je uručio prvi primjerak knjige s posvetom u kojemu mu izražava zahvalnost zbog "neumoljivosti ljudske ustrajnosti". Mesić se osvrnuo na zbivanja koja su prethodila ratu na području bivše Jugoslavije, istaknuvši da je na pitanju BiH počeo njegov razlaz s predsjednikom Franjom Tuđmanom. Mesić je također rekao kako vjeruje da će knjiga pridonijeti i tomu da se u Hrvatskoj promijeni još prevladavajuće lažno uvjerenje da je Alija Izetbegović izjavio "nemojte ići u taj rat u Hrvatskoj jer to nije naš rat". Jer, istaknuo je, Izetbegović je zapravo pozvao mladiće u BiH da se ne odazovu pozivima JNA na mobilizaciju kako bi time spriječio njihovo novačenje.

ZAGREB - Nagrada INA-e za promicanje hrvatske kulture u svijetu za 2005. uručena je sinoć u Zagrebu predstavniku Navarrskog sveučilišta iz Pamplone u Španjolskoj. U nazočnosti brojnih kulturnih i javnih djelatnika na svečanosti u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt rektoru toga sveučilišta Angelu Gomesu Montori nagradu je uručio predsjednik Uprave INA-e Tomislav Dragičević. Nagrada se sastoji od skulpture (rad akademskog kipara Petra Barišića), diplome i novčane svote od 50.000 kuna u eurima, a utemeljili su ju 1992. INA - Industrija nafte d.d. i Hrvatski kulturni klub. Centar za europsku dokumentaciju Sveučilišta u Pamploni davao je od 1992. svekoliku potporu hrvatskim predavačima koji su studentima na tom sveučilištu govorili o hrvatskoj kulturi u europskom kontekstu, a napose o važnosti pripadnosti Hrvatske Europskoj uniji. Centar je od 1997., kad je počeo dodjeljivati nagradu "Premio Brajnović", koja nosi ime sveučilišnog profesora Luke Brajnovića (1919.), Hrvata iz Kotora.

(Hina) yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙