ZAGREB - Istražni sudac zagrebačkog Županijskog suda Zdenko Posavec danas je odredio pritvor Branimiru Glavašu, osumnjičenom za ratni zločin nad civilima u Osijeku 1991., priopćila je predsjednica tog suda Mirjana Rigljan. Sudac Posavec prihvatio je prijedlog Državnog odvjetništva od 10. listopada da se Glavaša pritvori zbog utjecaja na svjedoke u istražnom postupku, stoji u priopćenju, te dodaje da će rješenje o određivanju pritvora biti dostavljeno strankama u postupku, koje imaju pravo žalbe, te Hrvatskom saboru na odobrenje izvršenja odluke o pritvoru. Pritvaranje Glavaša, nezavisnog saborskog zastupnika, tužiteljstvo je nedavno zatražilo po treći put, tvrdeći da je Glavaš izvršio pritisak na četiri svjedoka. Posavec je prethodna dva zahtjeva odbio.
ZAGREB - Saborsko mandatno-imunitetno povjerenstvo za sat je vremena, s 14 na 15 sati odgodilo raspravu o zahtjevu Državnog odvjetništva RH (DORH) da se zastupniku Branimiru Glavašu skine zastupnički imunitet za istragu i pritvor zbog povezanosti s tzv. slučajem selotejp. Osječko Državno odvjetništvo Glavaša dovodi u vezu s nedavno uhićenom šestoricom, koje se sumnjiči za ubojstva na obali rijeke Drave krajem 1991. Odgodu rasprave zatražili su članovi povjerenstva iz HSP-a Pero Kovačević i Vlado Jukić kojima, kako su rekli, treba vremena da prouče dopis Državnog odvjetništva, na 50 stranica.
ZAGREB - Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) danas je odbacilo izjave Branimira Glavaša da je "slučaj selotejp", kako se u tisku nazivaju ubojstva osječkih civila na obali Drave 1991. i 1992., montiran, odnosno da je njegovo povezivanje s tim slučajem pokušaj načelnika osječko-baranjske policije Vladimira Fabera da se s njim obračuna. "Ministarstvo unutarnjih poslova najodlučnije odbacuje izjave gospodina Branimira Glavaša i medijske napise, kojima se podnošenje kaznenih prijava protiv gospodina Glavaša nastoji svesti na razinu osobnog sukoba s načelnikom Policijske uprave osječko-baranjske, gospodinom Vladimirom Faberom", priopćio je MUP. Glavaš je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Osijeku odbacio bilo kakvu povezanost sa "slučajem selotejp", ocijenivši da je riječ o pokušaju montaže Vladimira Fabera koji je, kazao je, osumnjičenima za ubojstva civila na Dravi savjetovao da ga (Glavaša) optuže te da će im sve biti oprošteno.
SPLIT - Stotinjak bivših radnika tvornice "Salonit" u stečaju, koji su prošloga tjedna dobili otkaze, prosvjedovalo je jutros ispred sjedišta Trgovačkog suda u Splitu tražeći poništenje otkaza. Predsjednik Županijskog ureda Hrvatske udruge sindikata Jozo Marić optužio je čelnike suda za opstrukciju stečajnoga postupka koja onemogućava pokretanje zamjenske proizvodnje i opstanak radnih mjesta. Rekao je kako čelnici Trgovačkog suda imaju rok do sutra u deset sati da povuku otkaze, a u suprotnom će radnici zauzeti tvornicu i neće dopustiti ulazak stečajnom upravitelju. Stečaj nad Salonitom prije dvije godine otvorilo je Ministarstvo financija, kojemu tvrtka duguje 26 od ukupno 35,8 milijuna kuna priznatih potraživanja.
OSIJEK - Jutros je počela eutanazija više od 3700 svinja zaraženih svinjskom kugom na IPK-ovoj farmi Prkos koja se nalazi između Dalja i Erduta, što je do sada najmasovnije usmrćivanje svinja od pojave svinjske kuge u Hrvatskoj. Po riječima Mladena Pavića, glasnogovornika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, planirano je da se 3746 svinja eutanazira u tri dana, no, kako je rekao, "najvjerojatnije će se sve obaviti tijekom današnjeg i sutrašnjeg dana". Dodao je da na svu sreću nema novih slučajeva oboljelih svinja na ostalim gospodarstvima.
ZAGREB - Vlada nema dugoročnu strategiju, politiku i koncepciju plaća, niti ih plaće u javnim službama zanimaju, ocijenili su na današnjoj konferenciji za novinare predstavnici sindikata javnih službi koji su nedavno, u Banskim dvorima, započeli pregovore o plaćama. Sindikati su, nezadovoljni tijekom pregovora s Vladom, ponovno istaknuli da im je neprihvatljivo ponuđeno 5-postotno povećanje osnovice za plaće. Oni traže da im Vlada, kroz više godina, postupno nadoknadi zaostajanje plaća za 21 posto.
ZAGREB - Novinari u Hrvatskoj u posljednje su vrijeme sve više suočeni sa svakodnevnim kršenjem radnih prava i uskraćivanjem medijskih sloboda, ocijenili su u zajedničkom priopćenju Sindikat novinara Hrvatske (SNH) i Hrvatsko novinarsko društvo (HND). Troje novinara Glasa Istre dobilo je otkaze zbog medijskih istupa u kojima su pisali i javno govorili o temama koje većinskom vlasniku nisu bile po volji, ističe se u priopćenju. U Vjesniku su najavljene dvije otkazne liste. Na uskraćivanje medijskih sloboda ukazuje i slučaj iz Karlovca, gdje je lokalni političar za novinara Hrvatskog radija Karlovac Vladu Dražića tražio financijsku i disciplinsku kaznu zbog istupa na tribini s kojim se nije slagao. U Večernjem listu poslodavac je suspendirao Kolektivni ugovor tako što je donio novi restriktivni Pravilnik o radu. "Iz navedenih je primjera vidljivo da je u hrvatskom medijskom prostoru na djelu pokušaj suspendiranja stečenih prava i medijskih sloboda, a SNH i HND na to neće i ne mogu pristati", kaže se u priopćenju.
PLITVIČKA JEZERA - Načelnici glavnih stožera oružanih snaga (GSOS) Hrvatske, Albanije i Makedonije, okupljeni na Plitvicama na 5. radnoj konferenciji zemalja potpisnica Američko-jadranske povelje, danas su najavili nastavak razvoja i jačanja suradnje na području vojnih odnosa, kao i spremnost da iskustva u provedbi reformi i mirovnih operacija te partnerskih ciljeva podijele i s ostalim državama u regiji. U zajedničkoj izjavi, koju su potpisali načelnik GSOS-a Albanije general bojnik Luan Hoxha, načelnik GSOS-a Hrvatske general Zbora Josip Lucić te načelnik GSOS-a Makedonije Miroslav Stojanovski, ističe se potreba da, uz ranije i aktualne združene aktivnosti i vježbe, treba naći i druga područja od zajedničkog interesa. Potpisnici izjave na konferenciji su izmijenili iskustva u stvaranju profesionalnih oružanih snaga zemalja potpisnica Američko-jadranske povelje.
DUBROVNIK - U Dubrovniku je danas počeo dvodnevni skup Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) o obrazovanju o holokaustu i promicanju međusobnog uvažavanja i razumijevanja. Tim skupom Hrvatska ispunjava dio obveza preuzetih od zemalja članica OESS-a, koje su vezane uz borbu protiv diskriminacije, ksenofobije, netolerancije i rasizma. Više od 150 sudionika, među kojima su predstavnici nevladinih udruga i službenici ministarstava obrazovanja i vanjskih poslova zemalja u regiji, na dvodnevnom će skupu razgovarati o osposobljavanju nastavnika, kao i regionalnim obrazovnim strategijama u borbi protiv predrasuda, mržnje i diskriminacije. Skup je otvorio predstavnik OESS-a Pierre Chevalier, rekavši kako treba promicati različitosti, sprječavati nasilje u školama, kao i zlostavljanje među različitim kulturnim skupinama.
ZAGREB - U prigodi Ramazanskog bajrama svečanu ramazansku molitvu u zagrebačkoj džamiji jutros je predvodio muftija Ševko Omerbašić, predsjednik Mešihata Islamske vjerske zajednice u Hrvatskoj. U prigodnoj čestitki vjernicima izrazio je žaljenje što se i ovoga Ramazana u medijima različito pisalo o K'uranu, negativnim kvalifikacijama o posljednjim Božjim objavama. U to su se, dodao je, upustili i neki teolozi, kojima K'uran nije dobro poznata literatura. Islamska je zajednica u proteklim godinama, kako je dodao, uživala veliki moralni autoritet, stječući ga mukotrpno naučavanjem islamske vjere i pružanjem pomoći svima kojima je pomoć bila potrebna.
ZAGREB - Hrvatska bi uskoro trebala usvojiti Zajednički memorandum o socijalnom uključivanju, što je jedan od uvjeta za ulazak Hrvatske u EU, najavljeno je na današnjoj konferenciji u povodu skorog završetka izrade tog dokumenta. Projektom se želi uspostaviti djelotvorniji sustav socijalne skrbi za ugrožene građane, odnosno socijalno osjetljive skupine, rekla je novinarima Dorica Nikolić, državna tajnica Ministarstva zdravstva i koordinatorica za projekt EU u području socijalnog uključivanja. Projektom se želi omogućiti građanima različitih gradova, kao što su Zagreb ili Vukovar, jednaku razinu usluga državnih servisa, rekao je predstavnik Europske komisije Adam Tyson.