Kao razlog gubitaka kompanija navodi ogromne troškove plana restrukturiranja, koji obuhvaća zatvaranje pojedinih tvornica na području Sjeverne Amerike te prijevremeno umirovljenje radnika i otpis vrijednosti imovine. Izuzmu li se troškovi restrukturiranja, visina gubitka iznosi 1,2 milijarde dolara, ističu u Fordu.
Tako je kompanija u trećem tromjesečju ostvarila prihode od prodaje u visini 36,7 milijardi dolara, što je 4,1 milijardi dolara manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Najnoviji su rezultati "nedvojbeno neprihvatljivi", naglasio je novi izvršni direktor kompanije Alan Mulally.
Taj drugi po veličini proizvođač automobila u SAD-u objavio je i da namjerava korigirati svoje izvješće o dobiti u 2001. zbog računovodstvenih grešaka vezanih za transakcije derivativima kojima je želio ograničiti dugoročne gubitke.
To će korigirano izvješće utjecati na Fordove financijske rezultate u razdoblju od 2001. do trećeg tromjesečja ove godine, ističu u kompaniji, napominjući da bi korekcija trebala rezultirati boljim poslovnim rezultatima u 2002. dok se ostala razdoblja tek proučavaju.
Na području Sjeverne Amerike Ford upravo zatvara 16 tvornica i ukida 45 tisuća radnih mjesta. Troškovi smanjenja broja radnih mjesta u toj regiji iznosili su 861 milijun dolara. Toj brojci valja dodati i troškove dokupa radnog staža za prijevremeno umirovljene radnike u visini 437 milijuna dolara.
Troškovi otpisa vrijednosti imovine u Sjevernoj Americi prije oporezivanja iznosili su 2,2 milijarde dolara dok je trošak otpisa vrijednosti imovine Jaguara i Land Rovera iznosio 1,6 milijardi dolara.