Tim skupom Hrvatska ispunjava dio obveza preuzetih od zemalja članica OESS-a, koje su vezane uz borbu protiv diskriminacije, ksenofobije, netolerancije i rasizma.
Više od 150 sudionika, među kojima su predstavnici nevladinih udruga i službenici ministarstava obrazovanja i vanjskih poslova zemalja u regiji, na dvodnevnom će skupu razgovarati o osposobljavanju nastavnika, kao i regionalnim obrazovnim strategijama u borbi protiv predrasuda, mržnje i diskriminacije.
Govorit će se i o obrazovanju o holokaustu u školama, te o tome što međunarodne udruge mogu učiniti radi daljnjega promicanja uvažavanja i razumijevanja.
Skup je otvorio predstavnik OESS-a Pierre Chevalier, rekavši kako treba promicati različitosti, sprječavati nasilje u školama, kao i zlostavljanje među različitim kulturnim skupinama.
"Iskoristite politiku i tehniku koju imate na raspolaganju kako biste što više naučili na tuđim iskustvima", kazao je Chevalier, dodajući da bi sve zemlje prisutne na seminaru trebale težiti sličnim vrijednostima. Najavio i skoro donošenje konvencije o toleranciji.
Uz predstojnika vladina Ureda za ljudska prava Luku Mađerića, u radu skupa sudjelovao je i ministar obrazovanja, znanosti i športa Dragan Primorac, koji je istaknuo da su upravo tolerancija, uvažavanje i međusobno priznavanje jedan od ciljeva Hrvatske na putu prema Europskoj uniji.