FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Njemački gospodarstvenici strahuju zbog odljeva visokoobrazovanih stručnjaka

Autor: ;nkre;
BERLIN, 23. listopada 2006. (Hina) - Najviši predstavnici njemačkog gospodarstva izrazili su u ponedjeljak bojazan zbog pojačanog odlaska mladih i visokokvalificiranih stručnjaka u inozemstvo.
BERLIN, 23. listopada 2006. (Hina) - Najviši predstavnici njemačkog gospodarstva izrazili su u ponedjeljak bojazan zbog pojačanog odlaska mladih i visokokvalificiranih stručnjaka u inozemstvo.

"Više od polovice iseljenika je mlađe od 35 godina i visokokvalificirano. To je alarmantno", rekao je predsjednik Njemačke industrijske i trgovinske komore Ludwig Georg Braun u razgovoru za dnevnik "Die Welt".

Braun je za odljev mladih i sposobnih u inozemstvo optužio neadekvatne uvjete u Njemačkoj.

"Previsoki porezi i socijalna davanja, deficiti u obrazovnom sektoru te slaba opremljenost vrtićima i cjelodnevnim školama samo su neki od razloga zbog kojih mladi i sposobni napuštaju Njemačku", smatra Braun. On je apelirao na njemačke političare da "napokon stvore uvjete" kako bi Njemačka postala atraktivno odredište za vodeće svjetske stručnjake.

Stručnjak vladajuće Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) za pitanje obrazovanja, Joerg Tauss, odbacio je Braunovu kritiku.

"Gospodarstvo koje ne raspolaže pravim konceptima za otvaranje tržišta rada mladim stručnjacima i koje svježe akademce mjesecima drži na neplaćenim praktikantskim radnim mjestima nije dostojno kritizirati druge", ustvrdio je Tauss.

Rasprava oko iseljavanja stručnjaka razvila se u sjeni nedavno objavljenih podataka Središnjeg ureda za statistiku u Wiesbadenu, prema kojima je vidljivo da je Njemačku 2005. napustilo 145.000 građana, što je najveći broj zabilježen u posljednjih 55 godina.

Odljev stručnjaka posebice je primjetan u zdravstvenom sektoru. Mladi liječnici, zbog neadekvatnog plaćanja, uglavnom odlaze u skandinavske zemlje i u Veliku Britaniju, gdje su plaće osjetno više, a i radno vrijeme je regulirano.

I dosadašnji programi za privlačenje stranih stručnjaka u Njemačku, poput indijskih informatičara, nisu urodili plodom. Istraživanja su pokazala da Njemačka na globalnom tržištu visokokvalificiranih stručnjaka ne može konkurirati tradicionalnim useljeničkim zemljama poput Kanade, Australije i SAD-a koje raspolažu atraktivnijim konceptima integracije za visokokvalificirane useljenike.

(Hina) xnkre ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙