FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Oporba i HSLS podržali prijedlog zakona o povjereniku za informacije

Autor: ;gkat;
ZAGREB, 20. listopada 2006. (Hina) - Većina saborskih klubova podržala je u petak SDP-ov prijedlog zakona o povjereniku za informacije, ali ne i HDZ-ov koji se priklonio mišljenju Vlade da je takav institut nepotreban.
ZAGREB, 20. listopada 2006. (Hina) - Većina saborskih klubova podržala je u petak SDP-ov prijedlog zakona o povjereniku za informacije, ali ne i HDZ-ov koji se priklonio mišljenju Vlade da je takav institut nepotreban.

Jagoda Majska Martinčević je u ime Kluba HDZ-a odbacila oporbene tvrdnje da Vlada i ministarstva građanima uskraćuju informacije i tako krše Zakon o pravu na pristup informacijama, kao i mišljenje SDP-a da milijun ili dva kuna, koliko bi godišnje koštao takav povjerenik i njegov ured, ne bi ugrozio proračun.

"Milijun ili više možda ništa ne znači za oporbu, ali mi i Vlada mislimo da se državna administracija treba smanjiti, a ne bujati", kazala je HDZ-ova zastupnica.

U prilog tvrdnji da bi povjerenik za informacije bio nepotreban institut navela je podatke da se broj zahtjeva građana za informacijama od državnih tijela u zadnje vrijeme bitno smanjio, "ali ne zato što građani odustaju, već zato što je pristup informacijama sve bolji".

O tome, kaže Majska-Martinčević, svjedoče podaci Središnjeg državnog ureda za upravu koji je lani zaprimio oko 4500 takvih zahtjeva, odbio je samo 182, a tri odbacio.

S njom se nije složio Nenad Stazić (SDP), rekavši da je jutros 'posjetio' internetske stranice Vlade i ministarstava te uočio da se ne pridržavaju zakona - ni na jednoj stranici nisu bili nacrti zakona koji su u izradi.

Stazić je podsjetio na slučaj novinarke Radija 101 koja se, nakon što joj je Vlada uskratila informaciju, obratila Upravnom sudu koji je dosudio u njezinu korist.

"Što nam to treba? Ako će građani svoje pravo (na pristup informacijama) ostvarivati na sudu, kakva je svrha zakona. To je izigravanje zakona", rekao je Stazić.

Da se državna tijela ne pridržavaju zakona što se pristupa informacijama tiče smatraju i u HSP-u, u čije je ime Pero Kovačević rekao da javna tijela "postupaju po načelu šutnja je zlato".

Njegova je stranka, kaže, u više navrata od Središnjeg državnog ureda tražila odgovore na neka pitanja, ali ni jedan odgovor nije dobila.

"Kako će onda Ured provoditi zakon kada i sam ne odgovara", upitao je Kovačević, istaknuvši kako bi pravi iskorak za veću dostupnost informacijama bio sankcioniranje državnih tijela i službenika koji javnosti zataje informaciju.

SDP-ov zakonski prijedlog podržao je i Klub HSLS-a, a u pojedinačnoj raspravi i zastupnici oporbenih stranaka.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙