"To je vrlo važan posjet" i dvije su strane "razmijenile stajališta o odnosima Kine i Demokratske Narodne Republike Koreje i trenutačnom stanju na Korejskom poluotoku", rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva Liu Jianchao odbivši iznijeti pojedinosti kineske poruke.
Liu je izrazio nadu "da će DNR Koreja odgovoriti pozitivno na poziv međunarodne zajednice i vratiti se šesterostranim pregovorima".
Sjeverna te Južna Koreja, Sjedinjene Države, Kina, Rusija i Japan uključene su u šesterostrane pregovore kojima pet ostalih članica želi Pyongyang privoljeti na odustajanje od nuklearnog oružja u zamjenu za izdašnu međunarodnu pomoć.
U zatvorenoj komunističkoj Sjevernoj Koreji plansko gospodarstvo i vremenske nepogode učinile su milijune ljude gladnima a 37 posto djece neishranjenima, tvrde humanitarne udruge koje prognoziraju novu glad ove zime.
U subotu je Vijeće sigurnosti UN-a prihvatilo sankcije na uvoz oružja i srodnih materijala te luksuzne robe za Sjevernu Koreju nakon što je ona izvela svoj prvi nuklearni pokus. Humanitarna pomoć nastavit će se dostavljati.
Kina je ojačala carinsku kontrolu i sigurnost duž 1.300 kilometara duge granice prema Sjevernoj Koreji a američka državna tajnica Condoleezza Rice vjerojatno će u petak pozvati Kinu da pojača i pritisak na Pyongyang.
Američki mediji prenijeli su kako je navodno Sjeverna Koreja izvijestila Kinu da priprema nove nuklearne pokuse.