FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nastavlja se obnova katedrale svetoga Jakova u Šibeniku

Autor: ;gkat;
ŠIBENIK, 18. listopada 2006. (Hina) - Pod nadzorom Konzervatorskog odjela u Šibeniku obnova katedrale svetoga Jakova nastavljena je restauratorskim radovima u znamenitoj krstionici i na portalu sjevernog pročelja.
ŠIBENIK, 18. listopada 2006. (Hina) - Pod nadzorom Konzervatorskog odjela u Šibeniku obnova katedrale svetoga Jakova nastavljena je restauratorskim radovima u znamenitoj krstionici i na portalu sjevernog pročelja.

Radovi su počeli prošloga tjedna kada je postavljena zaštitna obloga na portal, dok je ovoga tjedna počela restauracija, odnosno čišćenje, koje se obavlja usporedno na portalu i u krstionici.

S oko 1,8 milijuna kuna zahvate financira Ministarstvo kulture, koje je ove godine, nakon poziva šibenskoga biskupa mons. Ante Ivasa, udvostručilo izdvajanja za taj spomenik.

Radove obavlja restauratorska radionica Krševan iz Zadra.

"Naslage nečistoće na vanjskim dijelovima katedrale, koje su posljedica taloženja sumpornih spojeva i drugih agresivnih spojeva pretvaraju kamen u gips i to do dubine od čak 5 milimetara, čime se u kombinaciji s abrazijom kamene epiderme zbog oborina gubi likovna izražajnost vrijednih skulptorskih detalja", doznaje se od šibenskoga konzervatora Miroslava Škugora.

Prvi se put kao metoda u skidanju naslaga nečistoće na katedrali svetoga Jakova koristi laser. Stručnjaci restauratorske radionice Krševan premazuju nečistoće na kamenu tzv. argocelom i 15-postotnom otopinom natrija, dok se nakon ispiranja, osobito na skulpturalnim dijelovima, dodatno koristi laserski snop za uklanjanje nečistoće.

"U radionici Krševan izradit će se i glineni model skulptura navještenja - arkanđela Gabriela i Blažene Djevice Marije, koje su prije dvije godine skinute s južnog transepta katedrale, jer su bile značajno oštećene zbog utjecaja atmosferilija", rekao je Škugor i dodao da će na osnovi glinenoga modela i gipsanog odljeva, u kamenu biti isklesane replike koje će biti postavljene na mjesto izvornika, a originali će nakon obnove biti pohranjeni u muzeju.

U tijeku je izrada računalnog virtualnog modela skulptura navještenja, uz pomoć tehnike "GIS machine", čiju uporabu podržava i UNESCO, pod čijom je zaštitom od 2000. godine katedrala svetoga Jakova, napomenuo je Škugor.

Nedavno je pri Biskupijskom ordinarijatu s ciljem očuvanja zaštite i prezentacije istaknutih sakralnih spomenika, prije svega šibenske prvostolnice, osnovan "Stručni savjet za sakralnu baštinu Šibenske biskupije" članovi kojega su akademik Vladimir Marković, Joško Belamarić, pročelnik konzervatorskog odjela Split, Marko Menđušić, pročelnik šibenskog konzervatorskog odjela, Miroslav Škugor, konzervator zadužen za katedralu, šibenska gradonačelnica Neda Klarić, Franko Čeko, voditelj ureda za kulturu Šibenske biskupije, i šibenski biskup Ante Ivas. Stajalište je toga tijela i preporuka da se sve ugrožene skulpture na katedrali svetoga Jakova zamijene replikama, a da se izvornici sačuvaju od daljnjih oštećenja i prezentiraju javnosti u muzejskim zbirkama.

Po riječima Miroslava Škugora, u skladu s tim stajalištem preporučit će se zamjena ugroženih skulptura iz znamenitog friza glava na apsidalnom dijelu katedrale. Čišćenje i restauratorski radovi na frizu glava, kao i nastavak čišćenja portala sa zapadnog pročelja, predviđeni su sljedeće godine. Također, tijekom 2007. godine izradit će se stručni elaborati za radove na obnovi prezbiterija te za radove na sanaciji skulptura s transepta katedrale - sv. Mihovila, sv. Jakova i sv. Marka.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙