Prema riječima glavnog direktora HUP-a Đure Popijača, ta udruga već neko vrijeme pokušava pokrenuti raspravu o reformi hrvatskog radnog zakonodavstva, posebice o fleksibilizaciji tržišta rada uz istodobno osiguravanje zaštite prava na rad i zapošljavanje.
Osim što je takva reforma radnog prava nužna u procesu harmonizacije hrvatskog s europskim zakonodavstvom, ona se nameće i prirodno, uslijed procesa globalizacije, koji poduzetnike 'tjera' na osvajanje novih tržišta i brzo prilagođavanje uvjetima na tim tržištima, što podrazumjeva fleksibilnost u zapošljavanju, rekao je Popijač.
Te okolnosti zahtijevaju kontinuiranu otvorenost tržišta, povećanje fleksibilnosti radnih propisa, ali i prilagodbu radnika te njihovu spremnost da prihvate promjene na tržištu rada, istaknuto je na seminaru.
Koncept 'fleksigurnosti', koji je obrazac reforme tržišta rada u Europi, predstavlja tako usklađenost fleksibilnosti tržišta rada, modernizacije organizacije rada i radnih odnosa, uz istodobno očuvanje razine sigurnosti u zapošljavanju te razine socijalne zaštite.
Taj koncept stoga obuhvaća prilagodbe u zakonskom okviru za zapošljavanje (zaštita od otkaza, regulacija radnog vremena, novi oblici zapošljavanja i sl.), uz istodobne mjere aktivne politike tržišta tada, primanja u slučaju nezaposlenosti, socijalne zaštite i sl.
Predstavnicima poslodavaca, sindikata i državnih institucija danas su tako predstavljeni modeli i strategije koje su različite europske zemlje provodile u procesima prilagođavanja svog tržišta rada potrebama na tržištu.
Ujedno, bilo je riječi i o izazovima s kojima se susreće integrirano europsko tržište te o prilagodbama koje će Hrvatska morati provesti na tom području želi li postati punopravna članica EU.