"Svojim je ovotjednim akcijama Sjeverna Koreja ponovo odbacila izglede za bolju budućnost...i umjesto toga odabrala podizanje napetosti u regiji", kazao je Bush na konferenciji za novinare održanoj u ružičnjaku Bijele kuće.
Bush je rekao kako SAD još provjeravaju tvrdnju o nuklearnom pokusu, a sadašnju je situaciju pripisao "nepomirljivosti Kim Jong Ila, sjevernokorejskog čelnika".
Kazao je kako je s čelnicima Kine, Rusije, Japana i Južne Koreje postigao suglasnost oko potrebe donošenja snažne rezolucije UN-a koja će tražiti od Sjeverne Koreje da ispoštuje svoje međunarodne obveze i odustane od nuklearnog programa.
"Rezolucija mora precizirati niz mjera koje će spriječiti Sjevernu Koreju da izvozi nuklearnu ili raketnu tehnologiju i spriječiti financijske transakcije koje bi joj olakšale razvoj nukearnih projektila", rekao je.
SAD, po njemu, ostaju za traženje diplomatskog rješenja kroz šestostrane pregovore i "nemaju namjeru napasti Sjevernu Koreju".
Bush je istodobno najavio povećanje vojne pomoći partnerima u regiji, prvenstveno Južnoj Koreji i Japanu, "uključujući suradnju na sustavu raketne obrane od projektila".
"Naš cilje ostaje mir i sigurnost u sjeveroistočnoj Aziji i nenuklearni Korejski poluotok", kazao je američki predsjednik.
Ponovo je odbacio mogućnost izravnih pregovora koje traži Pyongyang, rekavši kako oni ranije nisu funkcionirali i da je multilateralna diplomacija bolje rješenje. Neposredno prije konferencije glavni tajnik UN-a Kofi Annan zatražio je od Busha da ponovo razmotri izravne pregovore.
Na pitanje novinara Washington Posta po čemu se današnja američka upozorenja i prijetnje Sjevernoj Koreji razlikuju od sličnih koje administracija redovito upućuje već pet godina, ne uspijevajući spriječiti Pyongyang i Teheran da razviju nuklearno oružje, Bush je izbjegao izravan odgovor.
Rekao je kako to pokazuje kontinuitet politike ta da smatra kako je najbolja strategija objediniti međunarodne diplomatske napore i uvjeriti druge zemlje kako im je isto u interesu da Sjeverna Koreja nema nuklearno oružje.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice izjavila je kako SAD ne planiraju napasti Sjevernu Koreju, no upozorila je čelnike u Pyongyangu kako će biti suočeni sa sankcijama "ni nalik na bilo što što su iskusili ranije", prenosi u srijedu američki tisak.
Rice je odbacila sugestije kako Sjeverna Koreja razvija nuklearno oružje da bi se obranila od američke invazije iračkog tipa, što su kao obrazloženje opetovano nudili i dužnosnici režima u Pyongyangu.
U Vijeću sigurnosti UN danas su nastavljene konzultacije o američko-japanskom nacrtu rezolucije o sankcijama protiv Sjeverne Koreje.
(Hina) xdhai ysl