Takav prijedlog uputio mu je u ponedjeljak u otvorenom pismu zastupnik oporbenih Socijalnih demokrata (SD) Aurelio Juri, a na njega je priopćenjem za javnost reagiralo slovensko ministarstvo vanjskih poslova, stavljajući takav prijedlog u politički kontekst skorašnjih lokalnih izbora i naglasivši da Slovenija i dalje ostaje na sadašnjim pozicijama kad je riječ o problematici granice.
"Za prijedlog o arbitraži, ako bi do arbitraže došlo, potrebno je dovoljno vremena da bi se prvo dogovorili o općim uvjetima, okvirima i osnovama, a među njima je od posebne važnosti i međusobno povjerenje. Tog povjerenja neće biti dok obje strane ne budu poštivale objektivne činjenice i već postignute dogovore. Poznato je da se u ministarstvu vanjskih poslova trudimo da prvo dođe do poštivanja dogovora, bilo da je riječ o izgradnji nasipa na Muri ili o izvedbenim pravilima za gospodarski ribolov u okviru Sporazuma o malograničnom prometu i suradnji (SOPS)", navodi se u priopćenju slovenskog ministarstva vanjskih poslova.
Dodaje se da parlament i vlada i dalje ustraju na "načelnim i dugoročnim usmjerenjima" na području vanjske politike i da se ranija stajališta u pogledu granice s Hrvatskom i načina njezina rješavanja nisu promijenila.
"Dok je tako, pritisci Aurelija Jurija bit će u prvom redu opozicijske vježbe bez dubljeg značenja", navodi se u priopćenju i dodaje da se Juri u svojim istupima ponaša "kao da ga vodi hrvatska strana, odnosno kako hrvatskoj strani odgovara".
Juri je u otvorenom pismu Rupelu predložio da s Hrvatskom što prije otpočnu pregovori o rješenju graničnih pitanja putem međunarodne arbitraže. Pri tome se pozvao i na Rupelovu izjavu od prošlog petka da će Slovenija možda na kraju morati pristati na arbitražu, ali da se on i u slučaju da do toga dođe zauzima za to da se arbitražna presuda donese prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Juri je Rupelove izjave o arbitraži ocijenio dvojbenima jer ministar po njegovim riječima zapravo odgađa arbitražni postupak budući da nije siguran u rezultat arbitraže.