FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Potočnik: Teslin težak život i smrt ne smijemo zaboraviti

Autor: ;ipet;
ZAGREB, 9. listopada 2006. (Hina) - Nikola Tesla bio je jedan od najvećih znanstvenika svih vremena, ali njegov težak život i način na koji je umro ne smijemo zaboraviti i zato trebamo učiniti sve da stvorimo bolje uvjete života i rada znanstvenika, istaknuo je danas u Zagrebu povjerenik Europske komisije za znanost i istraživanje Janez Potočnik.
ZAGREB, 9. listopada 2006. (Hina) - Nikola Tesla bio je jedan od najvećih znanstvenika svih vremena, ali njegov težak život i način na koji je umro ne smijemo zaboraviti i zato trebamo učiniti sve da stvorimo bolje uvjete života i rada znanstvenika, istaknuo je danas u Zagrebu povjerenik Europske komisije za znanost i istraživanje Janez Potočnik.

Potočnik je u riječima upućenim sudionicima radionice "Marie Curie" 2006.", priređene u povodu 150. obljetnice Teslina rođenja na zagrebačkome Fakultetu elektrotehnike i računarstva, podsjetio na činjenice da je briljantni izumitelj i znanstvenik Nikola Tesla imao velikih problema u financiranju svojih znanstvenih projekata i zaštiti znanstvenih otkrića.

Kako je objasnio riječ je o pitanjima koja su i danas aktualna i koja će se riješavati u sklopu Sedmoga okvirnog programa Europske unije (EU) - FP7 koji će se usredotočiti i na pitanja mobilnosti znanstvenika. Dodao je da je Tesla bio izvrstan primjer te europske mobilnosti, ali i one koje prelazi granice Staroga kontinenta što je isto primjer koji trebamo slijediti.

Za drugoga boravka u Zagrebu u svojstvu europskoga povjerenika za istraživanja, Potočnik je ocijenio da se potencijali koje ima Hrvatska i regija u kojoj se nalazi mogu najbolje iskoristiti i jačanjem međusobne suradnje.

Primjerom takve suradnje za Potočnika je i četverodnevna radionica "Marie Curie" koju su zajednički organizirali hrvatsko Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo znanosti i zaštite okoliša Republike Srbije, Akademija tehničkih znanosti Hrvatske, Srpska akademija znanosti i umjetnosti te Glavna uprava za istraživanje Europske zajednice.

I hrvatski ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac smatra da iz odnosa prema Tesli trebamo učiti što se to u budućnosti ne smije dopustiti. Primorac se slaže s Potočnikom i da će FP7 imati veliku važnost za Hrvatsku i Srbiju te za njima susjedne zemlje.

Podsjetivši da su hrvatski znanstvenici s velikim uspjehom sudjelovali u Šestom okvirnom programu EU (FP6), Primorac je izrazio uvjerenost da će biti jednako uspješni i u FP7 što će pak, istaknuo je, znatno pridonijeti strateškome planu da Hrvatska do 2010. bude vodeća zemlja regije u znanosti i obrazovanju.

Ivan Videnović, zamjenik ministra znanosti i zaštite okoliša u srbijanskoj Vladi, rekao je da će za srpske znanstvenike veliki izazov biti sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu EU-a što će pak tražiti dobru organizaciju.

Videnović je izrazio i zadovoljstvo zbog zajedničkoga organiziranja radionice posvećene Nikoli Tesli, rekavši kako i "Hrvatska i Srbija imaju dobre razloge za slavlje Tesline obljetnice".

O očekivanjima i planovima slovenskih i hrvatskih znanstvenika od sudjelovanja u FP7 govorili su profesori Roko Žarnić i Jure Radić, a predstavnik tvrtke Ericsson za srednju i istočnu Europu Kristian Toivo o djelovanju tvrtke Ericsson Nikola Tesla, osnovane 1995.

Radionica je okupila mlade znanstvenike iz Hrvatske, Srbije i zemalja EU - korisnike stipendije "Marie Curie", a sutra će nastaviti rad u Beogradu.

(Hina) xipet ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙