Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Herman Sušnik rekao je da se u Hrvatskoj na godinu siječe pet milijuna prostornih metara drva. Znatna količina grana, kore i ostale biomase ne iskorištava se adekvatno, a to je obnovljiv izvor energije koji tek trebamo iskoristiti, naveo je Sušnik.
Po riječima predsjednika Hrvatske udruge za biomasu Josipa Dundovića Hrvatske šume izgradile su dvije od 16 planiranih toplana na biomasu, a namjera je da svaka županija dobije jednu toplanu na biomasu. Time se žele potaknuti jedinice lokalne samouprave, srednje i malo poduzetništvo te industrija da prijeđu s fosilnih energenata - ugljena, loživog ulja i mazuta - na biomasu.
Osim za potrebe toplana i kotlovnica, u Hrvatskoj se razvija i plan proizvodnje električne energije na biomasu, rekao je Dundović, dodajući da je u tijeku registracija tvrtke za proizvodnju energije od obnovljivih izvora energije, i to za male hidrocentrale i vjetroelektrane te za elektrane na biomasu.
Ocijenio je da je biomasa isplativa s ekonomskog, ekološkog i socijalnog stajališta.
U Golubinjaku su se danas predstavili i proizvođači kotlova na biomasu, zatim proizvođači šumskoga zglobnog traktora "tibo trac" i proizvođači peleta (prešane piljevine) i preša za peletiranje.