"Ona (Hrvatska) bilježi izvrsne rezultate na mnogim područjima. I to je dio naše istine o sebi samima", rekao je Šeks, ustvrdivši da gospodarski pokazatelji svjedoče o pozitivnom trendu rasta BDP-a, porastu industrijske proizvodnje, smanjenju deficita, padu nezaposlenosti i povećanju konkurentnosti na globalnom tržištu.
Istaknuo je da su međunarodna zajednica i Europska unija u Hrvatskoj prepoznale vjerodostojnog i pouzdanog partnera, koji je ostvario visoke demokratske i sigurnosne standarde, uz pozitivna i ohrabrujuća gospodarska kretanja.
Pred okupljenim državnim i drugim dužnosnicima koji su u Velikoj vijećnici nazočili obilježavanju 15. obljetnice donošenja Odluke o raskidu državno-pravnih veza s bivšom SFRJ, Šeks je kazao da je ta odluka Sabora od 8. listopada 1991. bila "odgovor na politiku sile čiji je cilj bio razbijanje i komadanje Hrvatske".
Podsjetio je da je ta povijesna odluka Sabora imala dramatičnu uvertiru jer su dan ranije zrakoplovi JNA napali Banske dvore, a da je potom uslijedio obrambeni i osloboditeljski Domovinski rat u kojemu je hrvatski narod ostvario veliku pobjedu, "težeći za uzvišenim ciljevima samostalnosti i slobode što ih je na stijeg istaknula povijesna odluka Hrvatskog sabora".
Desetljeće i pol nakon odluke o samostalnosti, obveze i odgovornosti postale su drugačije, ali, naglasio je Šeks, prvi i glavni cilj ostao je isti - razvijati i jačati Hrvatsku kao zemlju zrele demokracije, vladavine prava, društvenog sklada i odgovornosti.
"Takva Hrvatska traži nastavak reformi, promjenu mnogih starih navika, usvajanje novih vrednota i standarda", poručio je Šeks.
Naglasio je da Hrvatska nastavlja put prema EU, da je otvaranje pristupnih pregovora najznačajnija odluka za Hrvatsku nakon one o osamostaljenju, a da je Hrvatska u naporima za članstvo u EU odlučna u traženju vlastitog puta, bez vezivanja s drugima u pregovorima.
Strateški cilj Hrvatske je i članstvo u NATO-u, jer ono, rekao je Šeks, predstavlja jamstvo trajne sigurnosti i najbolji okvir za vlastiti angažman u očuvanju i promicanju regionalne, europske i međunarodne sigurnosti.
Napomenuo je da Hrvatska u studenome, na summitu NATO-a u Rigi, očekuje snažan i jasan signal tog saveza o skorom budućem članstvu.
Osim saborskim zastupnika te bivših predsjednika Sabora, svečanoj sjednici nazočili su i Predsjednik Republike Stjepan Mesić, premijer Ivo Sanader s ministrima, predstavnici sudbene vlasti, akademske zajednice, svih vjerskih zajednica, predstavnici diplomatskog zbora, župani, predstavnici Hrvatske vojske, udruga iz Domovinskog rata, sindikata, te drugi uglednici iz javnog života u Hrvatskoj.