Predsjednik Povjerenstva Josip Leko, predstavljajući prvo izvješće s kojim Povjerenstvo izlazi pred Sabor, kazao je da je u zadnjih godina dana zaprimljeno 30 predmeta, da je vođeno 16 postupaka za utvrđivanje sukoba interesa, a kod pet dužnosnika utvrđeno je da su bili u sukobu interesa.
Leko je ocijenio da Hrvatska još uvijek nema izgrađene pravne standarde i pravila ponašanja institucija u slučaju sukoba interesa kod državnih dužnosnika, ali da je Povjerenstvo u godinu dana učinilo dosta oko uređenja tog pitanja - doneseni su interni akti, dogovorena pravila postupanja i redoslijed vođenja predmeta, usklađeni stavovi članova Povjerenstva oko sukoba interesa.
No, upozorio je da u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa postoji niz neprecizno reguliranih pitanja, od same definicije sukoba interesa pa do toga kada se i zašto dužnosnik nalazi u sukobu interesa.
Ingrid Antičević-Marinović (SDP) pohvalila je rad Povjerenstva s Lekom na čelu, koje je, kaže, svojim objektivnim i nepristranim pogledom na stvari steklo povjerenje građana, uglavnom nepovjerljivih prema državnim institucijama.
Založila se za veću materijalnu potporu radu Povjerenstva, posebno za njegov edukativni rad - da dužnosnike, posebno one lokalne, educira o sukobu interesa kako se oni u njemu ne bi našli niti ih javnost takvima percipirala.
Predsjednik Odbora Dražen Bošnjaković (HDZ) izvješće je također ocijenio kvalitetnim, a tvrdnje da zakonske odredbe oko sukoba interesa treba dorađivati smatra opravdanima, budući da, kaže, institut sukoba interesa u Hrvatskoj postoji tek tri godine.
Dragutin Lesar (HNS) predložio je da Odbor do kraja godine razmotri sve probleme na koje u svom radu nailazi Povjerenstvo, kao i mogućnost izmjena Zakona koje bi pomogle kvaliteti tog posla.
Bošnjaković je taj prijedlog nazvao dobrodošlim, te najavio da će Odbor do kraja godine provesti takvu raspravu.