Inicijativu za postavljanje spomen ploče poginulim Hrvatima u toj najvećoj bitci s galijama na Sredozemlju, u kojoj je potučena flota Otomanskog carstva, prije godinu dana su pokrenuli HSP-ovi zastupnici Tonči Tadić i Ruža Tomašić.
Tadić je na današnjoj konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru kazao da se bitka vodila na izlazu iz Korintskog zaljeva (tada Lepantski zaljev), trajala je oko četiri sata, a u njoj je poginulo više od 40 tisuća ljudi, od kojih 13 tisuća na strani Svete lige.
U toj bitci, u kojoj je sa svake strane sudjelovalo više od 200 galija (oko 80 posto cjelokupne pomorske flote na Sredozemlju u to vrijeme), više od petine vojske Svete Lige činili su hrvatski vojnici i mornari, njih između 5500 i 8250 - poginula ih je petina, a još toliko teško ranjeno.
U bitci su sudjelovale komunalne galije Krka, Cresa, Raba, Šibenika, Trogira i Hvara te Kopra i Kotora, a u floti Svete Lige borili su se i Hrvati iz komuna Pirana, Umaga, Poreča, Pule, Labina, Plomina, Krka, Cresa, Raba, Zadra, Paga, Šibenika, Trogira, Splita, Brača, Hvara i Koručule, te Izole, Kopra, Kotora, Budve i Bara, a Dubrovnik je dao 28 transportnih jedrenjaka s posadama.
Tadić je istaknuo da su hrabrost vojnika i mornara i njihove žrtve u bitci kod Lepanta ostale u živoj uspomeni Hrvata, te da će postavljanje spomen ploče njima u počast doprinijeti značenju Hrvatske kao zemlje s dubokom pomorskom tradicijom.
Postavljanje ploče, pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa i hrvatskog Veleposlanstva u Grčkoj, doprinijet će, tvrdi Tadić, i kulturološkoj te svakoj drugoj suradnji s Grčkom.
Svečanost u grčkom Naupaktosu uveličat će i po dvoje mladića i djevojaka iz korčulanske Smokvice, koji će, kao počasna straža, biti obučeni u narodne nošnje slične odorama koje su u bitci nosili hrvatski vojnici i mornari.
HSP-ovci su najavili i inicijativu da se bitka kod Lepanta, zbog svoga značaja, vrati u školski program povijesti, kao i da svaki hrvatski grad koji je dao galiju postavi spomen ploču.