FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Završavaju ovogodišnja arheološka istraživanja na Vučedolu

Autor: ;zdra;
VUKOVAR, 28. rujna 2006. (Hina) - Na prapovijesnom arheološkom lokalitetu Vučedol kod Vukovara, zvršavaju ovogodišnja arheološka istraživanja, koja se od prošle godine provode u sklopu Projekta Vlade RH i Razvojne banke Vijeća Europe, pod nazivom "Istraživanja, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol".
VUKOVAR, 28. rujna 2006. (Hina) - Na prapovijesnom arheološkom lokalitetu Vučedol kod Vukovara, zvršavaju ovogodišnja arheološka istraživanja, koja se od prošle godine provode u sklopu Projekta Vlade RH i Razvojne banke Vijeća Europe, pod nazivom "Istraživanja, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol".

Predmet istraživanja arheologa na Vučedolu kultura je naroda koji su Vučedol naseljavali u prapovijesno vrijeme, još od 6.000 godine prije Krista, kada su taj lokalitet, udaljen oko 5 kilometara od Vukovara, naselili prvi europski zemljoradnici, rekao je dugogodišnji istraživača Vučedola dr. Aleksandar Durman s Filozofskog fakulteta iz Zagreba, predstavljajući arheološko nalazište vukovarsko-srijemskom županu Boži Galiću, koje je danas sa suradnicima posjetio Vučedol.

"Svoj vrhunac Vučedol je dosegnuo u razdoblju od 3.500 do 2.500 godine prije Krista u vrijeme vučedolske kulture kojoj je ishodište bilo upravo na Vučedolu a koja se s ovog područja proširila na današnjih deset istočno i srednjoeuropskih država", rekao je dr. Durman.

Naglasio je da je u to vrijeme Vučedol bio najrazvijenije civilizacijsko središte Europe i imao značenje današnjeg Pariza ili Londona.

Dr. Durman izvijestio je i da arheolozi na Vučedolu trenutačno završavaju istraživanje sonde, započete još 1987. godine a otvorena je i nova sonda u kojoj su već pronađeni podovi kuća vučedolske kulture, dijelovi keramike te dva groba s muškim i ženskim skeletom.

"I prije smo znali pronači skelete unutar naselja iako je evidentno da su se prapovijesni stanovnici Vučedola pokapali negdje drugdje, ali je zanimljivo da su kod ova dva skeleta, u oba slučaja, glave pronađene pod nogama", istaknuo je dr. Durman. Dodao je kako su kuće čiji su podovi pronađeni u novoj sondi, daleko veće nego kuće iz prve sonde.

Ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ruža Marić upoznala je župana Galića sa idejom o formiranju Arheološko-turističkog parka Vučedol, u sklopu kojega će se na najcjelovitiji način predstaviti sve spoznaje o životu prapovijesnih ljudi na Vučedolu.

Tim je projektom predviđena i izgradnja arheološkog muzeja, znanstvenog centra, radionica u kojima bi se prikazala izrada metalnih premeta kakve su izrađivali Vučedolci te sojenica u kakvima su živjeli.

U planu je i izgradnja turističko-ugistiteljskih objekata koji će se svojim izgledom i ponudom uklopiti u Arheološki park, rekla je Ruža Marić.

Napomenula je i da ovogodišnja arheološka istraživanja na Vučedolu završavaju sutra, a po prvi puta u istraživanja Vučedola, pored hrvatskih studenata, uključeni su i studenti arheologije iz Grčke.

Projektom Vlade RH i Razvojne banke Vijeća Europe "Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol", čija je provedba predviđena u razdoblju od 2005. do 2008. godine, pored arheološkoh radova i uređenja Arheološkog-turističkog parka Vučedol, obuhvaćeni su i radovi na istraživanju i uređenju stare jezgre grada Iloka kao najznačajnije srednjovjekovne urbane sredine u hrvatskom Podunavlju, dvorca Eltz u Vukovaru te obnova i uređenja vukovarske barokne gradske jezgre, stradale u srpskoj agresiji tijekom Domovinskog rata.

Projekt u ukupnom iznosu 30,2 milijuna eura, financiraju Vlada RH koja će osigurati 25 posto potrebnih sredstava i Razvojna banka Vijeća s Europe koja će osigurati preostala potrebna sredstva.

(Hina) xzdra ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙