Odgovor je to premijera na upit nezavisnog zastupnika Slavena Letice o tome dijeli li mišljenje predsjednika države Stjepana Mesića da je međunarodni embargo na uvoz oružja 1991. koristio Hrvatskoj.
Sanader je naglasio da je Hrvatska početkom 1990-ih bila žrtva velikosrpske agresije i da se trebala braniti, istaknuvši da je međunarodna zajednica pogriješila kada je Hrvatskoj uvela embargo.
Premijer se nije složio sa Željkom Ledinskim (HSS) da ulazak Hrvatske u CEFT-u, dakle liberalizacija trgovine, znači i višestruki rast ionako prevelikog uvoza poljoprivrednih proizvoda koji će, smatra Ledinski, uništiti hrvatsko selo.
Napomenuo je da je Hrvatska između ulaska u zonu slobodne trgovine zapadnog Balkana, što je nudila Europska komisija, i CEFT-e izabrala proširenje CEFT-e na zemlje jugoistočne Europe i Moldaviju kao, po nacionalne interese, kvalitetnije rješenje.
Istaknuo je da su sve članice CEFT-e ušle u EU, da su tu trgovinsku organizaciju iskoristile u gospodarskom smislu, izvijestivši kako je predložio da u CEFT-u uđe i Ukrajina.
Na Hrvatskoj je, tvrdi premijer, da svoje proizvode učini što konkurentnijima u svim privrednim granama, a da je na dobrom putu, kaže, svjedoče podaci da je u prvih sedam mjeseci ove godine izvoz poljoprivrednih proizvoda porastao za 25 posto, a uvoz za 10 posto.
Deficit je, što se poljoprivrede tiče, u prvom kvartalu ove godine smanjen za 57 milijuna američkih dolara, a u ožujku je po prvi put izvoz premašio 100 milijuna dolara, rekao je Sanader.
Svjestan je, kaže, da je uvoz i dalje previsok, i najavio da će Vlada znati kako zaštititi hrvatske poljoprivrednike, posebno od loše uvozne robe.