"Za našu političku skupinu 2009. ostaje i dalje godina u kojoj bi Hrvatska trebala ući u EU. Učinit ćemo sve što je u našoj moći kako bismo pomogli u ispunjenju toga cilja", rekao je Poettering na konferenciji za novinare u Strasbourgu, gdje se održava plenarna sjednica Europskog parlamenta.
Upravo je proširenje EU-a glavna tema poslijepodnevnog dijela sjednice, kada će Komisija predstaviti završno izviješće o spremnosti Bugarske i Rumunjske za članstvo u EU-u od početka sljedeće godine.
Pottering je dodao kako je njegova politička skupina "svjesna da postoji još čitav niz područja u kojima Hrvatska mora provesti reforme".
Poettering je na čelu najbrojnije frakcije u Europskom parlamentu, koju čine stranke okupljene u grupacijama Europska pučka stranka i Europski demokrati (EPP-ED).
Prema mišljenju predsjednika Europske komisije Josea Manuela Barrosa, datum ulaska Hrvatske u EU ovisit će i o tome kada će biti riješeno pitanje europskh institucija, to jest pitanje europskog Ustava.
Barroso je u ponedjeljak u Bruxellesu nakon sastanka s francuskim premijerom Dominiqueom de Villepinom izjavio da "ne bi bilo pametno" nastaviti s proširenjem nakon ulaska Bugarske i Rumunjske dok EU ne riješi pitanje svoga Ustava.
EU sada djeluje prema pravilima iz Ugovora iz Nice, koji je dizajniran za 27 zemalja članica, a taj će broj biti popunjen ulaskom Bugarske i Rumunjske. Ugovor iz Nice treba biti zamijenjen europskim Ustavom, ali je njegova ratifikacija zapala u krizu nakon što je odbačen na referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj.
(Hina) xsv ymaš