Republika Hrvatska uvijek je naglašavala kako je njezin vitalni interes održavanje Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države koja će funkcionirati u skladu s osnovnim načelima demokracije i vladavine prava, navodi se u priopćenju Ureda Predsjednika objavljenom povodom potpisivanja sporazuma o posebnim odnosima Beograda i Banja Luke. "Također smo nebrojeno puta upozoravali na to da entiteti u BiH nisu države, niti je prihvatljivo da se ponašaju kao države, ili para-države", rekao je Mesić.
"Sporazumi susjednih država o posebnim odnosima s entitetima u BiH u skladu su, formalno gledano, sa slovom Daytonskih sporazuma, ali ni najmanje nisu u skladu s duhom vremena u kojemu živimo", naglasio je hrvatski predsjednik.
"Svjesna potrebe jačanja BiH kao jedinstvene države u kojoj će pripadnici sva tri konstitutivna naroda biti ravnopravni na cijelom državnom području, Republika Hrvatska nikada nije sklapala sporazum o posebnim odnosima s Federcijom BiH", dodaje se u Mesićevoj izjavi.
"U konkretnom slučaju BiH, sporazume o posebnim odnosima trebalo bi sklapati s državom koja je međunarodno priznata, a ne s entitetima koji su - u osnovi - stvar unutarnje organizacije te države, a čije je uspostavljanje, objektivno gledano, bilo način da se vlasti u tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji i Republici Hrvatskoj, ali i vodstva zaraćenih strana u BiH, privole na potpisivanje Daytonskih sporazuma", smatra Mesić.
"Danas je potpuno jasno da je Daytonskim sporazumima prekinut rat, ali nisu položeni temelji trajnog i stabilnog mira. Sporazum o posebnim odnosima između Republike Srbije i Republike Srpske udaljit će i BiH, ali i cijelu regiju od cilja uspostavljanja trajnog i stabilnog mira na cijelom području bivše Jugoslavije, što može imati nepovoljne posljedice i na proces normalizacije odnosa između Republike Hrvatske i Republike Srbije", ocijenio je hrvatski predjsednik.