FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Shinzo Abe - "princ sokola" na čelu nove japanske vlade

Autor: ;ztre;
ZAGREB/TOKIO, 26. rujna 2006. (Hina) - Novi japanski premijer Shinzo Abe zagovornik je čvršćih veza između Tokija i Washingtona i snažnijeg utjecaja Japana na međunarodnoj političkoj sceni, pišu agencije u utorak.
ZAGREB/TOKIO, 26. rujna 2006. (Hina) - Novi japanski premijer Shinzo Abe zagovornik je čvršćih veza između Tokija i Washingtona i snažnijeg utjecaja Japana na međunarodnoj političkoj sceni, pišu agencije u utorak.

Čelnik vladajuće Liberalno demokratske stranke (LDP), Abe (52) najmlađi je japanski premijer od 1945. i prvi rođen nakon Drugog svjetskog rata.

"Stiglo je vrijeme za našu generaciju, koja nije iskusila rat, da preuzme odgovornost", kazao je nedavno Abe.

Novi japanski premijer, zvan "princom sokola" zbog svog uvjerenog konzervativizma i smisla za eleganciju, dolazi iz ugledne obitelji konzervativnih političara.

Njegov otac Shintaro Abe bio je ministar vanjskih poslova, a djed Nobusuke Kishi, kojeg su Amerikanci zarobili zbog sumnje za činjenje ratnih zločina (zbog čega mu nikad nije suđeno), premijer (1957.-1960.).

Do sada je bio štićenik i desna ruka svog prethodnika i mentora Junichira Koizumija, koji ga je prije godinu dana postavio za glavnog tajnika i glasnogovornika svoje vlade, što mu je bila prva visoka dužnost u trinaestogodišnjoj političkoj karijeri.

"Abe je čistokrvni političar, svojevrsni feudalni plemić" koji se za Koizumijeva nasljednika priprema već godinama, ocjenjuje jedan zapadni diplomat u Tokiju.

Abe je postao popularan zahvaljujući svojim nepopustljivim stajalištima prema komunističkoj diktaturi u Sjevernoj Koreji. Upravo je on a ne Koizumi vodio krizu koja je ovoga srpnja izbila zbog lansiranja sjevernokorejskih projektila.

Stručnjak za sigurnosna pitanja, zauzima se i za reviziju pacifističkog ustava koji Japanu zabranjuje da posjeduje prave oružane snage.

Zagovara također čvršće savezništvo s Washingtom, jačanje uloge Tokija u globalnim pitanjima te poštovanje tradicionalnih vrijednosti i japanske prošlosti.

Na novoj dužnosti očekuju ga veliki izazovi. Japanski poslovni krugovi na njega vrše velik pritisak da poboljša odnose s Kinom, prvim trgovinskim partnerom Japana, koje je njegov prethodnik narušio posjetima kontroverznom tokijskom ratnom svetištu Yasukuni.

Abe se već okružio stručnjacima za Kinu i obećao da će pokušati obnoviti praksu bilateralnih summita Japana i Kine koji se ne održavaju već više od godinu dana.

Na unutarnjopolitičkom planu, od svojeg prethodnika naslijedio je poletno gospodarstvo, ali i golem javni dug (više od 170 posto BDP-a), najveći među razvijenim zemljama.

U ostvarenju ambicioznih obećanja pomoći bi mu trebali najbliži suradnici, od kojih mnogi dijele njegova konzervativna stajališta.

Abe je na dužnosti ministra vanjskih poslova zadržao Tara Asoa (66), a resor obrane preuzeo je bivši ministar obrane Fumio Kyuma (65).

Koji Omi (73), bivši čelnik agencije za gospodarska planiranja, imenovan je ministrom financija, a profesor ekonomije Hiroko Ota ministrom gospodarstva.

Za svoju desnu ruku, glavnog tajnika i glasnogovornika vlade, odredio je pak zamjenika ministra vanjskih poslova Yasuhisu Shiozakija (55), bivšeg dužnosnika središnje banke obrazovanog na Harvardu.

(Hina) xzt ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙