FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Arlović i Radoš o simpoziju o svemiru, obrani i europskoj sigurnosti

Autor: ;kgab;
ZAGREB, 26. rujna 2006. (Hina) - Članovi izaslanstva Hrvatskog sabora u Skupštini Zapadnoeuropske unije (WEU)
ZAGREB, 26. rujna 2006. (Hina) - Članovi izaslanstva Hrvatskog sabora u Skupštini Zapadnoeuropske unije (WEU)

sudjelovali su na Simpoziju o svemiru, obrani i europskoj sigurnosti od 19. do 22. rujna u Kourou u Francuskoj Gvajani na kojem se raspravljalo o iskorištavanju svemira u svrhu jačanja europske sigurnosti i obrane u Europi.

Potpredsjednik Sabora i voditelj Izaslanstva Mato Arlović i član saborskog odbora za obranu Jozo Radoš izjavili su u utorak na tiskovnoj konferenciji da osim što su imali priliku raspravljati o iskorištavanju svemira, također su imali mogućnost i posjetiti europski svemirski centar u Francuskoj Gvajani.

Taj centar, kako je rekao Arlović, primarno se koristi za civilne potrebe u razvoju i primjeni svemirske tehnologije: od meteorologije, telekomunikacija, navigacije, ali i za praćenje informacija koje su bitne za osiguravanje europske sigurnosti i obrane.

On je kazao da je na simpoziju, kojem su također nazočili predstavnici EU-a, istaknuto da Europa treba postići punu iskorištenost svemirske opreme kada se radi o telekomunikacijama, navigaciji, sistemu otkrivanja i sakupljanja određenih podataka koji su bitni za borbu protiv terorizma, protiv organiziranog kriminala, a osobito za borbu protiv krijumčarenja oružja i trgovine ljudima.

Arlović je izrazio zadovoljstvo što je Slovenija već postala članicom svemirskog programa, a svoje članstvo su najavili Rumunjska, Mađarska i Bugarska, jer taj program omogućuje zemljama članicama da koriste suvremena znanja i tehnologije i da po povoljnijim uvjetima mogu pristupiti iskorištavanju svemirskog prostora, među ostalim lansiranjem svojih satelita.

"Mi smatramo da Hrvatska treba razmotriti mogućnosti da i ona otvori mogućnost pristupanja tom programu, posebice kada postane punopravnom članicom EU-a", kazao je Arlović.

"Mi smo posebice naglasili da svemir treba biti prostor zajedničkog dobra..., da svemir ne bi smio biti prostor suprotstavljanja i konfrontiranja između sukobljenih strana na Zemlji. Kao zajedničko dobro treba poslužiti daljnjem razvoju civilizacije i tehnologije", istaknuo je Arlović.

Radoš je pojasnio novinarima da je Francuska Gvajana europski teritorij koji je najbliži ekvatoru pa se otamo, zbog veće obodne brzine Zemlje, s manjim snagama raketa mogu lansirati veći i teži sateliti. Prema njegovim riječima, to je jedina europska pogodna lokacija za lansiranje satelita, koji novim tehnologijama dobijaju sve širu i širu uporabu

"Što se Hrvatske tiče, mimo ovih građanskih potreba koje će sve više i više tražiti potporu satelita, treba naravno znati da Hrvatska u velikoj mjeri nije u stanju nadzirati primjerice svoj morski prostor i ako želimo u punoj mjeri pratiti što se događa na području našeg mora ... tu su sateliti upravo idealni. Hrvatska će svakako morati u budućnosti ili vrlo skoro promisliti koji oblik satelitskih usluga može i treba unajmiti da bi na pravi način mogla pratiti procese i štititi svoj teritorij, a posebice najosjetljiviji njegov dio, a to je obalni prostor", istaknuo je Radoš.

(Hina) xkga ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙