Sporazum o zaštiti kitova, dupina i pliskavica, koji je stupio na snagu 2001., potpisan je 1996. u Monaku i do sada ga je ratificiralo 19 država, među njima i Hrvatska. Osnovni mu je cilj osigurati opstanak vrsta iz reda Cetacea kako bi se smanjili uzroci njihove ugroženosti.
U sklopu obilježavanja sporazuma postavljena je statua dupina u zaštićenom području Larvotto u Monaku.
Hrvatska od samog početka ima aktivnu ulogu u provedbi sporazuma. Osim članstva u Znanstvenom i Upravnom odboru, kako se napominje u priopćenju, u kolovozu je odlukom ministra kulture preventivno zaštićen istočni dio akvatorija Lošinja i Cresa, kao područje značajno za očuvanje populacije dobrog dupina.
Draško Holcer, predsjednik lošinjske udruge "Plavi svijet", koja se 20 godina bavi istraživanjem dupina, smatra da je u hrvatskom dijelu jadranskog mora neophodno provesti istraživanje brojnosti i stanja dupina te donijeti plan njihove zaštite kako bi im se omogućio opstanak.
"Ne postoji studija o brojnosti dupina u našem dijelu Jadrana", rekao je, dodavši kako u lošinjskom rezervatu, koji obuhvaća oko 540 četvornih kilometara, danas obitava oko 100 dobrih dupina.
Po njegovim riječima, u posljednjih petnaestak godina na Kvarneriću njihov se broj smanjio za više od 30 posto, a u hrvatskom dijelu Jadrana gotovo je izumrla druga vrsta - obični dupin, koji je živio u velim skupinama i stoljećima bio na meti ribara.
Životni je vijek dupina tridesetak godina, a njihova reproduktivna sposobnost mala, napominje Holcer. Ženka mlade može donijeti na svijet tek s osam godina i uz njih ostaje po nekoliko godina, rekao je, dodavši kako je i to jedan od ograničavajućih čimbenika njihove brže obnove.
Na proslavi u Monaku pokrenuta je kampanja "2007. - godina dupina" u svrhu podizanja svijesti o potrebi zaštite dupina.
Treći sastanak stranaka Sporazuma o zaštiti kitova i dupina održat će se u listopadu 2007. u Hrvatskoj.