U radu tog skupa, koji će trajati do nedjelje, 24. rujna, sudjeluje 150 osoba iz Europe i SAD, kojima je zbog malignih oboljenja odstranjen grkljan, liječnici specijalisti otorinolaringolozi, te proizvođači opreme i ortopedskih pomagala.
Europska konfederacija laringektomiranih okuplja 15.000 članova, kojima je odstranjivanje glasnica često prouzročilo ne samo osobni nego i socijalni hendikep.
Upućeni su na posebne načine govorne komunikacije, ali se u uvjetima društvene osjetljivosti mogu reafirmirati na istim profesionalnim zadacima ili uz manje prekvalifikacije posve socijalno rehabilitirati, rečeno je na skupu.
U svakodnevnom životu taj je hendikep najteže bilo odstraniti u plivačkim aktivnostima, odnosno pri kupanju u bazenu, no uz nova pomagala za disanje i to je znatno olakšano. Takav uređaj danas je ministar Ljubičić darovao Milošu Manestru, predsjedniku Hrvatske udruge laringektomiranih.
U Hrvatskoj počeci organiziranog djelovanja udruga radi pomoći operiranima na grlu datiraju još od 1972. a značajnu pomoć i danas nam daju Italija i Austrija.
Crikvenička bolnica za liječenje i rehabilitaciju oboljelih na dišnim putovima Thalasotherapia već tridesetak godina uspješno rehabilitira rekonvalescente iz zemlje i inozemstva.