Barel sirove nafte na tržištu u New Yorku u srijedu je pojeftinio 77 centi, na 60,89 dolara, nakon što je dan ranije oslabio gotovo 2 dolara. Sa srpanjske se rekordne razine od 78,40 dolara spustio gotovo 17 dolara, što je najsnažniji pad cijene u zadnjih 15 godina. Na tržištu u Londonu pojeftinio je 73 centa, na 61,44 dolara.
Ponovni je pad potaknuo nove spekulacije oko toga koja bi cijena mogla potaknuti Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEC) na smanjenje proizvodnje radi zaustavljanja daljnjeg slabljenja cijena.
Saudijski ministar za naftu Ali al-Naimi u utorak je izjavio kako se cijene nafte, po prvi puta od kad su dosegle rekordno visoke razine, čine razumnima. "Industrija nafte uvjerena je da je ova cijena razumna", kazao je on. "Sadašnje su cijene isplative i za proizvođače i za potrošače i njihov je učinak na gospodarstvo mali".
Iako su neki ministri OPEC-a signalizirali da bi trebalo održavati cijenu nafte u rasponu od 50 do 60 dolara po barelu, taj je kartel izbjegao utvrditi njezinu službenu ciljanu razinu. Košarica OPEC-ove nafte u utorak je stajala 58,85 dolara.
"Sada sve ovisi o tome kojom će brzinom cijene nastaviti padati", kazao je analitičar BNP Paribas Eoin O'Callaghan. "OPEC bi teško opravdao smanjenje proizvodnje s cijenom na američkom tržištu iznad 60 dolara za barel te zabrinutostima zbog američkog gospodarskog usporavanja. No, naše je mišljenje da će se OPEC u bliskoj budućnosti morati odlučiti na smanjenje", dodao je.
Očekuje se da će podaci koji će biti objavljeni kasnije u srijedu pokazati novi rast američkih zaliha goriva na tjednoj razini. Trebali bi pokazati rast zaliha destilata, koji uključuju lož ulje, za 1,9 milijun barela. Zalihe destilata prošlog su tjedna već bile na najvišim razinama u gotovo sedam godina.