Odluku da povuče zahtjev za dodatna financijska sredstva Drnovšek je donio "zbog nekonstruktivnog, a više puta i uvredljivog odnosa Vlade prema instituciji predsjednika države", naveo je u srijedu njegov kabinet u izjavi za javnost.
Zbog nastale situacije Drnovšek je za iduću godinu odgodio i svoje planirane međunarodne obveze, a smanjit će i neke druge aktivnosti kako bi ostao u okviru raspoloživih sredstava, pojasnili su Drnovšekovi suradnici.
Odnosi Drnovšeka i premijera Janeza Janše zategnuti su od jeseni prošle godine zbog nekih predsjednikovih vanjskopolitičkih poteza neusuglašenih s vladom, osobito zbog inicijative kojom je predlagao da Kosovo dobije status uvjetne nezavisnosti, a nastavili su se i ove godine nakon što je Drnovšek osnovao Pokret za pravednost i razvitak i u više navrata komentirao domaće političke prilike te kritizirao vladine poteze.
Premijer Janša nedavno je izjavio da su neke Drnovšekove vanjskopolitičke akcije bile neracionalne i nekorisne za Sloveniju te da se prvi put dogodilo da predsjednik države traži dodatna sredstva, dok je Drnovšek ustvrdio da ga Janšina vlada neodobrenjem dodatnih sredstava politički sputava i da to nije u duhu ustava.
Slovenski mediji navode da je Drnovšek do sada potrošio 70 posto sredstava od oko 3 milijuna eura, koliko je bilo predviđeno za ukupnu djelatnost predsjednika i njegova kabineta za ovu godinu. Zahtjev za povećanjem sredstava uputio je prije tri mjeseca, a vlada mu u međuvremenu nije odgovorila. Drnovšek je na dužnost predsjednika izabran na izborima 2002., a mandat mu istječe krajem 2007., kada bi se trebali održati novi predsjednički izbori, za koje on još nije jasno najavio hoće li se kandidirati za drugi mandat.
Zbog nesuglasica s vladom Drnovšek je odustao i od inače uobičajenog odlaska na jesensko otvaranje Opće skupštine UN-a u New Yorku, gdje umjesto njega boravi ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, a ako se stvari ne srede otpast će i njegov državni posjet Španjolskoj na poziv kralja Juana Carlosa.
Iako se bira na neposrednim izborima, slovenski predsjednik po ustavu ima uglavnom protokolarnu ulogu, no povremene nesuglasice oko uloge predsjednika na području vanjske politike pojavljivale su se i u vrijeme kad je predsjednik bio Milan Kučan, a Drnovšek vodio više koalicijskih vlada. Vlada je tada relativizirala Kučanove izjave o vanjskoj politici, dok je Kučan vladi u svojim javnim nastupima često zamjerao na navodnoj neučinkovitosti i logici "partitokratske" podjele vlasti među političkim strankama.