Izvješće koje se temelji na podacima koje UNHCR-u dostavljaju vlade različitih zemalja bilježi ukupno 134.900 zahtjeva za azilom podnesenih u prvih šest mjeseci 2006. godine u Europi, Sjevernoj Americi, Australiji, Novom Zelandu i Japanu. Ta je brojka za 14 posto niža od broja zahtjeva podnesenih u istom razdoblju prošle godine, kaže se u izvješću.
UNHCR u svom izvješću navodi kako je u Hrvatskoj u prvih šest mjeseci ove godine primljeno 57 zahtjeva za azilom. Silazni trend je zabilježen i u Hrvatskoj gdje je do kraja kolovoza prošle godine zabilježen 81 zahtjev za azilom. Azil u Hrvatskoj najčešće traže državljani Turske, Srbije i Crne Gore, Irana, Iraka, Pakistana, Bangladeša, zemalja zapadne Afrike i zemalja nastalih raspadom bivšeg Sovjetskog saveza.
Prošle je godine zabilježen najniži broj tražitelja azila u industrijskim zemljama od 1987. godine, a statistički podaci za prvu polovicu ove godine naznačuju da će taj broj u ovoj godini biti još niži.
U Europi je u prvoj polovici 2006. godine ukupno podneseno 97.000 novih zahtjeva za azilom što je 19 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine (120.120).
Sličan je trend zabilježen u 24 članice EU-a gdje je registriran pad od 20 posto u broju novih zahtjeva za azilom (89.000) u usporedbi s prvih šest mjeseci prošle godine (112.200).
Tijekom posljednjih nekoliko godina 80 posto svih zahtjeva za azilom bilo je podneseno u Europi. Europski udio sada se smanjio na otprilike 70 posto prema podacima iz 36 industrijskih zemalja pokrivenih izvješćem UNHCR-a. U Isto vrijeme udio Sjeverne Amerike povećao se s oko 20 posto u odnosu na ukupan broj zahtjeva na skoro 30 posto broja zahtjeva u prvom semestru 2006. godine.
Ove su promjene mogu pripisati u najvećoj mjeri uvođenju restriktivnijih zakona o azilu diljem cijelog kontinneta kao i poboljšanja uvjeta u državama podrijetla tražitelja azila iz kojih je dolazio najveći broj tražitelja.
Sjedinjene Države su zaprimile najveći broj zahtjeva za zilom - 19 posto od ukupnog broja zaplimljenih zahtjeva za azilom, a slijede je Francuska, Velika Britanija, njemačka i Kanada.
Najveći broj tražitelja azila dolazi iz Kine, Iraka, Srbije i Crne Gore, Ruske Federacije i Turske.