Londonski Ftse indeks oslabio je gotovo 0,8 posto, na 5.845 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na približno istom postotnom gubitku, spustivši se na 5.880 bodova.
ZEW indeks Instituta za ekonomska istraživanja sa sjedištem u Mannheimu, koji mjeri očekivanja za idućih šest mjeseci, pao je s minus 5,6 bodova u kolovozu na minus 22,2 boda u rujnu.
Ta je vijest pridodala neizvjesnostima oko idućeg poteza Europske središnje banke (ECB) nakon što je skupina središnjih bankara iz eurozone na sastancima u Singapuru, gdje se održava dvodnevno godišnje zasjedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke, načela temu o povećanju kamatnih stopa u eurozoni iznad očekivanih 3,5 posto do prosinca.
Ulagači su već na oprezu pred zasjedanje američke središnje banke Fed, koji je prošli mjesec učinio stanku u dvogodišnjem ciklusu podizanja kamatnih stopa. Veću pozornost posvetit će i novim gospodarskim pokazateljima iz SAD-a, ponajprije indeksu proizvođačkih cijena te posljednjem podatku o aktivnostima u sektoru gradnje kuća.
Trgovci kažu da su makroekonomske zabrinutosti odvratile pozornost ulagača od financijskog sektora. Francuski Societe Generale pritom se našao među najvećim gubitnicima, s padom cijena dionica od dva posto. Oslabila je i dionica Unicredita, nekih 1,8 posto.
Nadalje, značajniji gubitnik bila je dionica British Energyja, potonuvši za gotovo sedam posto zbog zabrinutosti izazvanih popravkom dva njegova nuklearna generatora.
Energetskim sektorima nešto podrške pružale su cijene nafte, koje su se stabilizirale oko 64 dolara. Na manjem dobitku od 0,4 posto bile su dionice BP-a, unatoč odgodi obnove proizvodnje na njegovom naftnom polju u Meksičkom zaljevu.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,05 posto, na 15.874 bodova.