Gazprom je planirao zamjenu polovine svojeg gigantskog sibirskog plinskog polja Zapolyarnoye za 25-postotni udjel u Sakhalinu-2, najvećem projektu proizvodnje ukapljenog prirodnog plina (LNG) u svijetu na ruskoj obali Pacifika.
"Iz medija smo saznali za povlačenje ekoloških odobrenja projektu Sakhalin-2 i to nas je iznenadilo", kazao je glasnogovornik te kompanije Sergei Kupriyanov za novinsku agenciju Reuters.
"Što se tiče naših pregovora o zamjeni spomenute imovine, oni nisu napredovali više od godine dana nakon što je Sakhalin-2 najavio promjene svojih početnih ekonomskih parametara koje ruska vlada još nije odobrila", dodao je Kupriyanov, istakavši kako u takvoj situaciji, nije moguće nastaviti pregovore.
Plan kojim bi Gazprom za 50 posto rezervi svojeg sibirskog plinskog polja Zapolyarnoye dobio 25-postotni udjel u Sakhalinu-2, koji bi trebao ukapljenim prirodnim plinom opskrbljivati korisnike u Japanu i Sjedinjenim Državama, naišao je na prepreke kada je to najveće pojedinačno inozemno ulaganje u Rusiju najavilo udvostručenje troškova projekta na 20 milijardi dolara i šestomjesečnu odgodu prve isporuke LNG-a, do ljeta 2008.
Ruska vlada zasad odbija odobriti povećanje troškova, a državne su agencije optužile Shell za kršenje uvjeta projekta vezanih uz zaštitu okoliša.
Napetosti su dosegle vrhunac u ponedjeljak, kada je rusko Ministarstvo za prirodne resurse povuklo ekološka odobrenja za drugu i glavnu fazu razvoja Sakhalina-2. Za traženje nove dozvole moglo bi trebati i više od šest mjeseci.
Analitičari ističu da krajnji cilj Rusije nikako nije povlačenje proizvodnih licenci i onemogućavanje realizacije toga projekta, već pomoći Gazpromu pridobiti udjel u Sakhalinu-2 pod boljim uvjetima.
Kao voditelj projekta, Royal Dutch Shell ima 55-postotni udjel u Sakhalinu-2. Ostali su dioničari japanski Mitsui & Co Ltd, s 25-postotnim udjelom, te Mitsubishi Corp, s 20-postotnim.
U okviru prve šestomjesečne faze toga projekta, Sakhalin-2 već proizvodi iznad 70 tisuća barela nafte dnevno. No, planira udvostručiti proizvodnju tijekom druge faze, koja također uključuje izgradnju najvećeg pogona za ukapljeni prirodni plin u svijetu, kapaciteta 9,6 milijuna tona godišnje.