Clostridium botulinum je anaerobna bakterija koja se, u prošlom stoljeću dok se o njoj još malo znalo, razmnožavala u konzervama. One su se zatim napuhnule od plinova što ih je bakterija stvarala i ako je osoba pojela sadržaj kozerve došlo je do paralize mišića i smrti gušenjem. Znanstvenici ističu da je to najjači prirodni otrov, jači od mnogih bojnih otrova.
No, u vrlo malim koncentracijama dermatolozi ga koriste za izravnavanje bora na licu kao i u neke medicinske svrhe, poput liječenja nekontroliranog treptanja ili strabizma.
Zadnje istraživanje pokazuje da primjena botulina nakon zatvaranja rane na licu poslije ozljede ili operacije rezultira zarastanjem s manje vidljivim ožiljcima. Voditelj istraživanja, dr. David Sherris, profesor i voditelj Odjela za otolaringologiju na Sveučilištu Buffalo smatra da su veliki ožiljci na licu posljedica natezanja kože, za što su odgovorni lokalni mišići koji tako djeluju tijekom rane faze zacjeljivanja.
Primjerenom dozom botulina lokalni mišići mogu se opustiti u dovoljnoj mjeri da rana može zarastati pravilnije. U istraživanju dr. Sherrisa sudjelovao je 31 pacijent s ozljedama čela ili ranama nastalim odstranjenjem tumora na čelu.
Za primjenu koristile su se injekcije botulina koje se na tržištu već koriste za izravnavanje bora. Liječnici su botulin primjenjivali 24 sata nakon zatvaranja rane. Kontrolna skupina dobila je injekcije fiziološke otopine, a pacijenti su fotografirani nakon davanja injekcije i nakon pola godine.
Procjenu zarastanja rana i stvaranja ožiljaka obavila su dvojica plastičnih kirurga koji su, ne znajući o čemu je riječ, na temelju fotografija procijenili uspješnost zarastanja rana i nastale ožiljke. Na ljestvici uspješnosti zarastanja od 0 do 10, pacijenti koji su primali botulinske injekcije imali su znatno veći prosjek.
Znanstvenici će u sljedeće istraživanje uključiti puno više ispitanika, na temelju kojega bi se moglo dobiti odobrenje američke FDA (Uprave za lijekove i hranu) za primjenu botulina u spomenute svrhe. Liječnici ističu kako primjena botulina nije ograničena samo na lice, iako je jasno da je lice iz estetskih razloga najzanimljiviji cilj istraživanja.