FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Izvješća sa svjetskih tržišta od 15. rujna 2006. godine

Autor: ;zpop;
ZAGREB, 15. rujna 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 15. rujna 2006. godine
ZAGREB, 15. rujna 2006. (Hina) - Izvješća sa svjetskih tržišta od 15. rujna 2006. godine

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 11.527,39 11.543,32

Tokyo/NIKKEI 15.866,93 15.942,39

London/FTSE-100 5.867,00 5.877,20

Frankfurt/DAX 30 5.928,37 5.907,37

--------------------------------------------------

Američke blue-chip dionice u četvrtak su bilježile gubitke po objavi podatka o porastu cijena uvoznih proizvoda u SAD-u, koji je ukazao na moguće jačanje inflacije.

Njujorški Dow Jones indeks oslabio je 0,14 posto, na 11.527 bodova, prekinuvši tako svoj četverodnevni uzlet. Tehnološki Nasdaq ostao je gotovo nepromijenjen, na 2.229 bodova.

Prije početka trgovanja na Wall Streetu američka vlada objavila je podatak o skoku cijena uvoznih proizvoda u kolovozu za 0,8 posto, što je uvelike premašilo očekivanja ekonomista. Rasplamsalo je to strepnje ulagača oko inflacije i moguće akcije američke središnje banke u smjeru ponovnog podizanja kamatnih stopa, pogotovo obzirom da se u petak očekuje objava podatka o potrošačkim cijenama u tome mjesecu.

"Strahovi od inflacije ponovno su tu. Ipak, držimo na umu da je povećanje indeksa uvoznih cijena bio rezultat skoka cijena nafte, koje sada bilježe velike korekcije. To bi trebalo malo ublažiti te strahove ulagača", rekao je Todd Clark, direktor u brokerskoj tvrtki Nollenberger Capital Partnersa.

Veće gubitke imao je energetski sektor, obzirom na klizanje cijene barela nafte na njujorškom tržištu za 1,2 posto, na 63,22 dolara. Dionica najveće svjetske naftne kompanije čije su dionice izlistane na burzi, Exxon Mobila potonula je gotovo jedan posto, a njezina rivala ConocoPhillipsa 1,2 posto.

Na tehnološkom tržištu isticala se dionica Microsofta, koja je ojačala 1,4 posto po objavi da će taj softverski div lansirati digitalni medija player Zune kako bi se suprotstavio konkurenciji Aplleovog iPoda.

Na europskim burzama zaustavljen je dvodnevni rast cijena dionica zbog zabrinutosti oko jačanja američke inflacije i razočarenja ulagača poslovnim rezultatima nekih kompanija. Londonski Ftse indeks spustio se 0,25 posto, na 5.877 bodova. Frankfurtski DAX istodobno se gotovo nije mijenjao, te iznosi 5.907 bodova.

Cijene europskih dionica u petak su se našle pod manjim pritiskom pred objavu ključnog podatka o inflaciji u SAD-u koji bi mogao dati neke smjernice vezano uz izglede za globalni rast i kamatne stope.

Londonski Ftse indeks do podneva je oslabio 0,17 posto, na 5.867 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je pak na dobitku od gotovo 0,4 posto, dosegnuvši 5.928 bodova.

Strahovi oko inflacije ne jenjaju, no neki analitičari vjeruju da tržišta dionica mogu ostati robusna ako američka središnja banka Fed zadrži kamatne stope nepromijenjene na svome zasjedanju zakazanom za idući tjedan, nakon prošlog mjeseca učinjenog predaha u dvogodišnjem ciklusu zaoštravanja monetarne politike.

"Cijene benzina i nafte jačaju a to bi trebalo pomoći uvjeriti tržišta da će Fed prije zadržati kamatne stope nepromijenjene nego nastaviti zaoštravati monetarnu politiku", kazao je Franz Wenzel iz AXA Investments Managmenta. "Držim da će ulagači i dalje ostati fokusirani na aktivnosti spajanja i akvizicija te će to biti pokretač za tržišta".

Cijena nafte držala se stabilno oko svojih najnižih razina zabilježenih u ožujku od oko 63 dolara po barelu, pogodivši dionice naftnog sektora, uključujući BP i druge divove te industrije.

Usporavanje rasta cijena energenata pomoglo je smiriti inflaciju u eurozoni u kolovozu, kako se i očekivalo, a takva bi promjena kretanja po riječima ekonomista mogla blokirati Europsku središnju banku u podizanju kamatnih stopa nakon što one dosegnu 3,5 posto krajem godine.

Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je gotovo 0,5 posto, završivši ovotjedno poslovanje na 15.866 bodova.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2723 1,2753 1,2676

USD/JPY 117,57 117,77 117,32

GBP/USD 1,8866 1,8918 1,8758

USD/CHF 1,2513 1,2528 1,2436

-------------------------------------------------

Tečaj dolara ostao je u petak nepromijenjen u odnosu na jen, zadržavajući se poprilično daleko od nedavno dosegnute najviše razine u odnosu na japansku valutu u proteklih pet mjeseci uslijed suzdržanosti ulagača uoči ključnih podataka o inflaciji u SAD-u i sastanka skupine G7.

Tečaj dolara ostao je do podneva stabilan u odnosu na jen, zadržavši se na 117,6 jena za dolar, što je osjetno ispod najviše razine u proteklih pet mjeseci od 118,15 jena za dolar.

Euro je pak oslabio na 149,34 jena, također ispod nedavno dosegnute rekordne razine od više od 150 jena za euro.

Nije se bitno mijenjao ni tečaj eura u odnosu na dolar, zadržavši se na 1,2707 dolara za euro.

Trgovci predviđaju da će jen blago ojačati zahvaljujući spekulativnim kupovinama uoči sastanka skupine G7, potaknutima strahovanjima da će izjave o slabim azijskim valutama potaknuti njihovo jačanje.

Tržišta strahuju od reprize travnja kada je dolar u jednom danu oslabio za čak dva posto u odnosu na jen nakon što je G7 objavio priopćenje u kojem je od Kine zatraženo da aprecira juan i time pomogne pri rješavanju globalnih neravnoteža.

Budući da se smatra zamjenom za strogo kontrolirani juan, jen obično profitira od zahtjeva za aprecijacijom juana. S druge je pak strane uteg za japansku valutu nepovoljna razina ključnih kamatnih stopa u odnosu na sve ostale značajne valute.

"Val spekulativnih prodaja jena još nije jenjao i prisutan je rizik reprize razdoblja nakon travanjskog sastanka skupine G7 kada je uslijedila rasprodaja jena i dolara. S druge bi pak strane razočaranje ako G7 ne bude eksplicitno raspravljao o jenu moglo ojačati te dvije valute", prognozirao je RBC Capital Markets.

Trgovci nestrpljivo očekuju i podatak o potrošačkim cijenama u SAD-u u kolovozu, pri čemu bi njihov snažan rast mogao potpiriti očekivanja o nastavku Fed-ove kampanje zaoštravanja monetarne politike. Očekuje se da će podaci pokazati rast temeljnih potrošačkih cijena, koje ne obuhvaćaju hranu i energente, za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec.

U kolovozu je središnja američka banka prvi puta u dvije godine odlučila napravila predah u kampanji podizanja kamatnih stopa ali tržišta još nisu sigurna predstavlja li ta odluka tek predah ili završetak kampanje. Fed će sljedećeg tjedna održati sastanak na kojem će odlučivat i o kamatnim stopama.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

14.09. USLIB 5,31 5,33 5,39 5,43

14.09. EULIB 3,08 3,13 3,32 3,53

----------------------------------------------------

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙