Provedbom Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj postignuto je značajno globalno smanjenje emisija tih tvari u zrak. Međutim, obzirom da se radi o postojanim tvarima, smanjenje njihovih koncentracija u stratosferi sporo opada, te stručnjaci predviđaju potpunu uspostavu prirodne ravnoteže stvaranja i razgradnje ozonskog sloja tek sredinom stoljeća.
Davne 1928. u hladnjacima su se počeli koristiti freoni CFC 11 i CFC 12 koji su se pokazali vrlo štetni po okoliš. Ranih osamdesetih dokazano je oštećenje ozonskog sloja iznad Antartika pomoću NASA-inog satelita. Daljnjim proučavanjima i mjerenjima znanstvenici su utvrdili popis tvari koje oštećuju ozonski sloj (TOOS), a daljnjim istraživanjima i saznanjima taj se popis i dalje nadopunjuje.
Razvijene zemlje godišnje uplaćuju financijska sredstva u Multilateralni fond Montrealskog protokola iz kojih se financiraju projekti ukidanja potrošnje tvari koje oštećuju ozonski sloj.
Danas Montrealski protokol broji 189 zemalja članica, od čega su 127 zemlje s niskom potrošnjom freona i halona.
Hrvatska je stranka Montrealskog protokola, te je prihvatila sve izmjene i dopune Protokola, a za provedbu tog međunarodnog propisa nadležno je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva koje je 1996. izradilo Nacionalni program za postupno ukidanje tvari koje oštećuju ozonski sloj.
Potrošnja ozonu štetnih otapala u Hrvatskoj je vrlo niska, a s razvojem novih analitičkih metoda od kojih neke već koriste zamjenske tvari, bit će ukinuta u roku koji propisuje Montrealski protokol, do 2010. godine, a neke su već ukinute i prije roka.
U Hrvatskoj se najveća potrošnja tvari koje oštećuju ozonski sloj u 2005. bilježi pri servisiranju rashladnih i klima uređaja, a slijedi sektor proizvodnje pjenastih materijala i laboratoriji za potrebe kemijskih analiza. U Hrvatskoj je ukinuta potrošnja klorofluorougljika (CFC-a) u sektoru proizvodnje pjenastih materijala i kozmetičkih aerosola, kao i potrošnja metil-bromida.
Međutim, najkompleksniji zadatak koji se postavlja pred Hrvatsku su potrošači CFC-a u sektoru rashladnih i klimatizacijskih uređaja. Ministarstvo je održalo tečajeve za 724 servisera rashladnih i klima uređaja kao i za predstavnike Carinske uprave o sprječavanju ilegalnog uvoza freona.