"Još nije prekasno. Ne srljajte kao guske u maglu, u Zapadni Balkan", parafrazirao je Stjepana Radića, HSS-ova predsjednika iz 1918., sadašnji predsjednik HSS-a predsjednik Josip Friščić na konferenciji za novinare u središnjici stranke.
Friščić podsjeća da je HSS još u travnju zatražio od Vlade da izradi i javnosti prezentira kompletnu analizu ulaska Hrvatske u CEFTA-u, odnosno u zapadni Balkan, na hrvatsko gospodarstvo, ali da do danas Vlada RH to nije učinila.
"Nedopustivo je da se Hrvatsku šalje u zapadni Balkan bez ozbiljnih analiza, mišljenja Hrvatskog sabora i mišljenja građana", rekao je Friščić i najavio da će HSS zatražiti da se o ulasku u CEFTA-u raspravlja i u Hrvatskom saboru.
"Tražit ćemo saborsku raspravu kako bi se vidjelo je li CEFTA ekonomska ili politička organizacija, što Hrvatska time gubi, a što dobiva i nije li možda ulazak Hrvatske u CEFTA-u novi uvjet za pristupanje EU", naveo je HSS-ov saborski zastupnik Željko Pecek.
Predsjednik HSS-a je napomenuo da je primjerice Srbija već napravila svoju analizu pa traži zaštitu za pojedine proizvode i određuje kvote, dok u Hrvatskoj o tome još nema govora.
"Jedino što se dosad moglo čuti jest da Hrvatska traži da sjedište CEFTA-e bude u Zagrebu ili Bruxellesu, a ne u Beogradu", rekao je Friščić i dodao da je "od prepucavanja o tome gdje će biti središte 'zapadnog Balkana', puno važnije kakav će biti učinak na hrvatskog gospodarstvo".
Pritom je ustvrdio kako HSS-ova analiza pokazuje da će zapadni Balkan "uništiti hrvatsko gospodarstvo". U HSS-u smatraju da domaća proizvodnja bez carinske zaštite neće biti konkurentna i da će potpuna liberalizacija tržišta dodatno povećati uvoz poljoprivrednih proizvoda što će potpuno uništiti ionako oslabljena mala i srednja seljačka gospodarstva.
Friščić još dodaje da je dodatni argument HSS-u da zatraži saborsku raspravu o ulasku u CEFTA-u i "Pulsova" anketa, koju su naručili, gdje se 41,4 posto ispitanih građana izjasnilo da to ne podržava.